Kép forrása: canva – canva.com
Az angol a harmadik legtöbbet beszélt anyanyelv a világon, csak a mandarin (kínai) és a spanyol előzi meg, és összességében többen beszélik, mint bármely más nyelvet a világon. Az angol a 17. század során – nagyrészt a Brit Birodalom és az Egyesült Államok befolyásának köszönhetően – világszerte elterjedt, és a nemzetközi diskurzus, a diplomácia és az üzleti élet vezető nyelvévé vált. Nincs olyan szeglet a Földön, ahol ne használnák. Óceánia régióiban körülbelül 30 millió ember beszél angolul, ebből nagyjából 200 ezren a Fidzsi-szigeteken élnek, ide kalandozunk most! Vitorlákat fel, Óceánia, jövünk!
A Fidzsi-szigeteken az 1997-es alkotmány értelmében három hivatalos nyelv van: angol, fidzsi és hindi. A fidzsi nyelvet a legtöbb bennszülött fidzsi lakos első nyelvként beszéli, ők a lakosság mintegy 54 százalékát teszik ki. Az indo-fidzsik a további 37 százalékot alkotják, főként a hindi nyelv helyi változatát beszélik, amelyet fidzsi hindi néven ismernek. Az angol, a brit gyarmati uralom maradványa a szigeteken, 1997-ig ez volt az egyetlen hivatalos nyelv, és széles körben használják a kormányzatban, az üzleti életben és az oktatásban lingua francaként (közvetítőnyelv, segédnyelv). A legtöbb ember legalább két nyelvet beszél, beleértve az angolt és a saját etnikai közösségének nyelvét.
A Fidzsi-szigetek vulkanikus eredetű szigetcsoportja a Csendes-óceán déli részén, Honolulutól körülbelül 4450 kilométerre délnyugatra és Új-Zélandtól 1770 kilométerre északra található. A szigetcsoportot alkotó 332 sziget és 522 kisebb szigetecske közül körülbelül 106 állandóan lakott. A teljes terület mérete 18 ezer 272 négyzetkilométer. A lakosság nagy része a négy fő szigeten él: Viti Levu, Vana Levu, Ono-i-Lau és Kadavu-sziget.
Ahogy azt már tudjuk, tehát a Fidzsi-szigetek egy szigetcsoport a Csendes-óceán déli részén. A szigetek eredeti telepesei polinéz és melanéz népek voltak, akik évezredek óta éltek a szigeteken. Majd a 19. század első felében európaiak érkeztek a szigetekre. A szigeteken lévő törzsi csoportok háborúzni kezdtek, és végül a helyi főnökök úgy döntöttek, hogy 1874-ben Nagy-Britanniának adják a szigeteket a béke helyreállítása érdekében. A Fidzsi-szigetek így körülbelül 100 évig brit gyarmat volt, majd 1970-ben vált független országgá. Szuverenitását követően a demokrácia és a katonai diktatúra időszakát élte meg. 2006-ban Frank Bainimarama katonai puccsot vezetett, és elfoglalta az országot. Azóta szabad választások nélkül kormányozza a szigeteket.
Ha a virtuális kiruccanásunkon kívül fizikálisan is tervezed meglátogatni a szigetet, egyben biztos lehetsz: a fogadtatásod olyan meleg lesz, mint a trópusi időjárás. A lenyűgöző hagyományok, az óceánok védelme és gazdag multikulturális történelem egészen biztosan téged is ámulatba ejt majd – a csendes-óceáni szigetek nemzetében sokkal több van, mint gyönyörű szigetei és strandjai. De repüljünk is rá az érdekességek terepére!
És bizony-bizony kedves olvasó, ha a Fidzsi-szigetekre készülsz, és momentán nem beszélsz fidzsi vagy hindu nyelven, akkor szükséged lesz az angolra is! A Speak! segít neked abban, hogy felturbózd a tudásod, és abban is, hogy elűzd a mumust, és végre merj megszólalni angolul, ha eddig ez volt a gátló tényező a fluent English (folyékony angol) terepén! Elsőként töltsd ki az ingyenes online angol szintfelmérőt!
Németh Márti,
ATP szövegírás, marketing szövegíró
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…