Az Index.hu tényfeltáró cikket közölt egy „furcsa nyelvtanulási módszerről”, ami 1 hónap alatt 3 nyelv tökéletes megtanulásával reklámozza magát. Sokkoló, de kötelező olvasmány, ha most akarsz belevágni a nyelvtanulásba.
Nem szoktunk trágár szavakat használni. Most is csak azért teszünk kivételt, mert az évtized eddigi legaljasabb iparági átveréséről van szó.
„Egy furcsa nyelvtanulási módszer hihetetlen eredményei. A nyelvtehetség csak egy mítosz. Az emberek 98%-a folyékonyan tudhatna angolul. Elég csak…”
Nem rossz, igaz?
(forrás: index.hu)
Rakjunk egymás mellé két, önmagában igaz állítást (a nyelvérzék egy mítosz + az emberek meg tudnak tanulni angolul beszélni), és édesítsük meg egy vágykeltő ígérettel. Csak a hülye nem kattint rá.
A reklámra kattintva egy egészen apró betűs rész tűnik fel a képernyőn:
“Ezek a szolgáltatások nem tükrözik az átlagos eredményeket, amelyeket az efféle eszközök alkalmazásával érhetünk el… Ez az internetes oldal főleg olyan egyes egyéni eredményeket mutat be, amelyek során az adott személyek különleges eredményeket értek el, más tényezők is befolyásolhatták tevékenységüket. A felület használatából származó átlagos eredményeket reprezentatív tudományos kutatásnak nem vetették alá.”
A weboldalon Gerőczy András nyelvészprofesszort jelölik meg ennek a bombasztikus, az ún. „agyi szinkronizáción” alapuló nyelvtanulási módszer kitalálójaként.
A probléma csak az, hogy Gerőczy András soha nem is létezett. A weboldalon szereplő fotó Andrzej Gawronsky, lengyel nyelvészt ábrázolja, aki 1927-ben hunyt el.
(forrás: index.hu)
A „hihetetlen eredményeket produkáló, furcsa nyelvtanulási módszer”, amitől „nyelviskolák mennek csődbe” nem más, mint egy „kibővített” tanulókártya-csomag.
Az ár: 56 940 Ft helyett „csak most, csak neked” mindössze 34 449 Ft.
Vagyis ennyibe kerül az a néhány darab agyszinkronizáló-papír, amivel napi 270 (!) szót lehet megtanulni. Valakinek biztos megéri.
(forrás: index.hu)
Igaz, hogy a honlapon semmilyen elérhetőség, postacím, vagy cégnév nem szerepel, viszont rengeteg elégedett vásárló mosolyog rád, akik névvel vállalt dicshimnuszokat zengnek a módszerről.
Bizalomépítés pipa.
Az Index azért legúglizta a képeket, és láss csodát: a boldog ügyfelek nem valódi emberek, hanem néhány euro centért megvásárolható stock fotók.
(forrás: index.hu)
Az egyetlen hivatalosnak látszó személyes a weboldalon egy bizonyos Nádasdy Liliom, értékesítési és marketingigazgató, aki névvel-fotóval dicséri a módszert, és a tanulókártya-csomagot.
Az Index lecsekkolta a hölgyet, akiről a neten semmilyen érdemleges információ nem található (nincs Facebook, Linkedin profilja, a Google pedig nem dob ki találatot a névre), viszont az arcképe kizárólag lengyel nyelvű oldalakon tűnik fel, mindig más név alatt.
„Ha egy kicsit jobban körülnézünk, kiderül, hogy ugyanezt a terméket copy-paste módszerrel szaporodó oldalakon, de más-más neveken is hirdetik (Fast Phrases, Modern Módszer, Lingfluent), és van belőle lengyel, cseh, olasz és orosz, sőt még a thaiföldi piacra készített klón is.
Sőt, vették a fáradságot, tudományos ismeretterjesztő oldalnak látszó kamuoldalak összekalapálására is, mint a Science & Info vagy a Science Journal Hungary. A doméneket a Domain Privacy nevű doménproxy cég (más nevében internetes címeket bejegyző, az eredeti tulajdonos kilétét elfedő vállalkozás) lengyel ágánál jegyeztették be, az egyetlen cégnév, ami a háttérben feltűnik, a szintén lengyel Whitedotseo, ami online marketinggel és keresőoptimalizálással foglalkozik.” (forrás: index.hu)
Egy szó mint száz: a nyelvtanulási csoda mögött egy profi, Kelet-Európát átszövő, vélhetően lengyel érdekeltségű, pofátlan hazugságokra és folytatólagosan elkövetett csalásra épített, üzleti vállalkozás áll.
A recept a szépség és szexiparból már jól ismert, és végtelenül egyszerű:
Az ilyen szupergyors csodamódszerekkel kereskedő csalók a legalapvetőbb emberi érzésekre, a félelemre, és az égető szükségszerűségre építve vernek át téged.
Tudják, hogy pokolian meg szeretnél tanulni angolul. Tudják, hogy valószínűleg már többször megégetted magad a nyelvtanulással. Hogy félsz az újabb csalódástól, és mohón nyúlsz minden feléd dobott mentőövért.
És ők tálcán kínálnak egy gyors, akciós, erőfeszítés-mentes megoldást.
Két tanulságot fogalmazhatunk meg az évtized eddigi legaljasabb nyelvoktatási átveréssorozatával kapcsolatban:
Ha bármilyen szolgáltató – legyen az angol nyelviskola, magántanár, online tanulási rendszer stb. – mesébe illő fejlődést és gyorsaságot ígér, földöntúli egyszerűséggel, kemény meló nélkül, akkor jusson eszedbe ez a cikk.
Mert jó eséllyel térdig gázolsz a kamuban.
Mindig, mindig, mindig alaposan csekkold le a kiválasztott szolgáltatót (elérhetőségek, valódi referenciák, garanciák, árak stb.). Ez a csekklista segíteni fog a bölcs döntésben.
Ha pedig tetszett az írás, akkor kérlek oszd meg az ismerőseiddel (a szöveg aljánál vannak ehhez gombok), hogy ők se dőljenek be ennek a botrányos hazugságnak.
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…