Bármilyen kényelmes e-mailben, vagy chaten elintézni ügyes-bajos dolgainkat, különösen a munkahelyen gyakran fordulhat elő, hogy telefonálnunk kell.
Ez gyakran okozhat stresszhelyzetet, mivel a telefonálás sokszor sürgős, esetleg kellemetlen témát érint, másrészt a kevésbé ideális viszonyok miatt akár magyarul sem értenénk meg a hívott félt – hát még angolul.
Szintén a stressz része, hogy a külföldi hívások váratlanul futnak be, amire azonnal, csípőből kell reagálni.
Ezért érdemes felkészülni a legrosszabbra. ez az öt tipp talán segít a lazább, nyugodtabb angol telefonhívások lebonyolításában.
Ha van időd a felkészülésre, és picit bizonytalannak érzed magad, írd le nyugodtan angolul a mondandódat és a kérdéseidet, hogy ne élőszóban kelljen összeraknod a bonyolultabb mondatokat.
Ha gyakrabban kell külföldi ügyfelekkel telefonálnod, állíts össze egy gyakran használt kifejezések listát és ennek segítségével magabiztosabban beszélhetsz.
A telefonálásra külön szavak vannak, amiket nem árt ismerned, főleg, ha közvetlen szám helyett egy cégen belüli útvesztőbe küldenek a titkárnők.
A „kapcsolom”, a „tartom” a „foglalt”, a „leteszi” és tucatnyi hasonló kifejezés az angolban másképp van, mint a magyarban (pl. az angolok nem leteszik, hanem felakasztják a telefont), ezért ezekből érdemes külön is felkészülni.
Magyarként meg kell szoknunk, hogy a világ többi része nem feltétlenül tud mit kezdeni a nevünkkel, még akkor sem, ha megcseréljük a kereszt és vezetéknév sorrendjét.
Két kérdésre készülj fel a nevedből. Az egyik, hogy van a neved angolul, mert a partnerek gyakran így szólítják a magyarokat is (a György pl. George, az István Stephen és így tovább).
A másik neveddel kapcsolatos fontos előkészület, hogy tanuld meg lebetűzni a nevedet.
Az angolok imádják a betűzést (a gyerekeknek külön sportja és országos bajnoksága van Amerikában), ezért tőled is bármikor megkérhetik, hogy betűzd le a neved – különösen, ha olyan furcsa, mint egy átlag magyar név.
Emellett tanuld meg az e-mail címed lebetűzött verzióját is, ez is hasznos lehet később.
Mivel a telefon egy viszonylag személytelenebb kommunikációs forma, fontos hogy próbálj minél udvariasabb lenni, ilyenkor ugyanis a társad számára nem fogják a non-verbális jeleidet (mosoly, testtartás stb.).
Ez azt jelenti, hogy kérdésekben a „Could” és a „May” szavak lesznek a legfontosabb barátaid.
Ha a legalapvetőbb angol mondatok se jutnak eszedbe, és nem csak izgulsz, hanem egyenesen rettegsz a telefonálástól, akkor próbáld ki beszédközpontú online tanfolyamainkat, tanulj meg felszabadultan beszélni, és nyűgözd le a főnöködet a következő konferenciahíváson.
Első lépésben jelentkezz be ingyenes és kötelezettségmentes online szintfelmérőnkre itt:
Hubai Gergely
oktatási szakértő, vendégszerző
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…