Blog

A „nyelvtannáci” jelenség és az angoltanulás

A „nyelvtannácik” jelensége egyre jobban terjed, így azt gondolom itt az ideje, hogy mi is beszéljünk erről a témáról.

Legfőképpen azért ejtünk róluk pár szót, hogy tisztázzunk néhány alapelvet, ami fontos lehet, ha megtanulnál angolul.

Először is nézzük meg mit takar pontosan az, hogy „nyelvtannáci”: azokat az embereket hívjuk így, akik minden apró helyesírási vagy nyelvtani hibára azonnal ugranak. Sokszor akár kényszeresen javítanak bele mások mondataiba.

A kifejezést az internet szülte, ahol talán a leggyakoribb a nyelvtannácik előfordulása.

Csak egy gond van velük

Persze fontos és szép dolog a helyes beszéd és írás, így megérthető a motivációjuk azoknak, akik mások hibáit kijavítják.

De legyünk őszinték: a nyelv használatának a fő célja az, hogy tudjunk kommunikálni. Így néha fontosabb az, hogy megértsenek minket, mint az, hogy tökéletes helyességgel fogalmazzuk meg a mondanivalónkat.

Így van ez az angol nyelvnél is és a magyarnál is.

Könnyen megeshet például, hogyha sietősen bepötyögsz egy hozzászólást mobilról, akkor elírsz benne pár dolgot. Vagy épp nem fogalmazod meg elég kereken mondataidat. De tényleg akkora hiba lenne ez? Szerintem nem, hiszen a kommunikáció fontosabb volt az adott helyzetben, mint a helyesség.

A nyelvtannácik hibája pedig az, hogy pont ezt nem veszik figyelembe.

Amikor a tanár a nyelvtannáci

A magyar közoktatásban gyakori jelenség, hogy az angoltanárok is nyelvtannáciként viselkednek és minden apró hibára habzó szájjal reagálnak. Hatalmas figyelmet fektetnek a nyelvtanra és a kiejtésre.

Félre ne érts, én is nagyon fontosnak tartom, hogy az emberek helyesen tanulják meg az angolt és ne hibásan, vagy rossz kiejtéssel beszéljék.

De ha a nyelvtanra és a hibákra fektetünk minden hangsúlyt, azzal óriásit vétünk. Ugyanis ezek könnyen a nyelv valódi céljának útjába állhatnak.

Amikor nem mersz megszólalni, mert mi van, ha nem helyes

Emiatt alakul ki rengeteg magyar tanulóban a szorongás, ami miatt meg sem mernek szólalni angolul. „Mert mi van, ha hibásan mondom. És különben is, nem tudom biztosan, hogy ezt a szót jól ejtem-e.”

Ismerős gondolatok?

Elég nagy gond, mivel nyilván azért tanulsz angolul, hogy tudd BESZÉLNI a nyelvet. A túlzott „nyelvtannáciskodás” pedig pont ettől veszi el a bátorságodat.

Helyezd a beszédre a hangsúlyt és nem lesz gond

Ezért azt javasolnám, hogy hagyd az elavult iskolai módszert, ami a nyelvtant helyezi középpontba. Helyette válassz beszédközpontú tanulást. Olyan módszert, ami segít, hogy bátran és örömmel használd a nyelvet.

A mi angoltanfolyamaink pont ilyenek. 100% beszéd, 0% könyv. És „mellékhatásként” még a nyelvtant is megtanulod tökéletesen – anélkül, hogy rágörcsölnél:

Piroska Dóra, marketinges
Speak! Nyelviskola

Share

Recent Posts

NAGYON IZGULOK

Szeretnél magabiztosabban beszélni angolul? 🗣️ A rutinhiány sokaknak okoz zavarba ejtő helyzeteket. 💡 Edzésre van…

2026. június 26.

EZ TÖK CIKI!

Készen állsz a nyelvtanulásra? 📚 A rutin és a gyakorlás a kulcs! 🔑 Csatlakozz hozzánk,…

2026. június 24.

EZ OLYAN, MINT A FOCI!

Készen állsz a nyelvtanulásra? Nézd meg, hogyan mozgathatod meg a szókincsed! Kérdezz bátran! https://youtube.com/shorts/JGB1qxPcAd8 Péter…

2026. június 15.

ÉN ANNO CSAK OROSZT TANULTAM

A nyelvtanulás nem mindig egyszerű! 🤔 Ne hagyd, hogy a nehézségek megakadályozzanak! https://youtube.com/shorts/58cJTe2aARE Péter teacher:…

2026. június 12.

Online vagy személyes angol tanfolyam 35 év felett? Melyiket érdemes választani?

Ha 35 év felett kezdene valaki angolul tanulni vagy újrakezdőként térne vissza a nyelvhez, előbb-utóbb…

2026. június 12.

EZ AZ!

Tanulj meg angolul magabiztosan, lépésről lépésre! 🌟 A jövő idő és a Will használata kulcsfontosságú…

2026. június 10.