Minden célratörő nyelvtanuló vágya, hogy angolul is ugyanolyan választékosan és gyorsan tudjon beszélni, mint az anyanyelvén. A frusztráció leggyakoribb oka pedig az, ha ez nem sikerül olyan gyorsan, ahogy elképzelték.
De van egy másik út is.
Ha egyszerűsíted a mondanivalódat, akkor sokkal nagyobb eséllyel keltesz jó benyomást a angol beszélgetőpartneredben, mintha fölöslegesen túlbonyolítanád.
Az egyszerűség és a választékosság látszólag ellentétben áll egymással, pedig sokkal közelebbi barátok, mint hinnéd.
A titok a nyelvben rejlik.
A nyelvtanulók hajlamosak egy idegen nyelv használata közben, direkt bonyolultabb szerkezeteket használni, minél hamarabb bevetni a nehéztüzérséget (legalábbis a nyelvtant illetően).
Pedig, ha megnézzük, hogy ebből pontosan mit használunk az anyanyelven (a mi esetünkben a magyarban), láthatjuk hogy magyarul bőven beérjük egyszerűbb szerkezetekkel.
Miért? Mert amíg a mondanivalónk érthető marad, fölösleges „túlragozni” és túlbonyolítani magunkat.
Most megnézünk 3 trükköt, amivel ez a kettősség minél könnyebben feloldható.
Az angol oktatásban gyakran háttérbe szorulnak a melléknevek, és nagy minőségi ugrást jelent, amíg a big/small világából eljutunk az enormous/huge/gigantic/tiny/little/petite választékosabb területére.
Viszont nem baj, ha egyszerűbb mellékneveket használsz – ezeket ugyanis nagyon jól lehet színezni.
A “very“ és a “too“ (nagyon és túl) a legismertebb példák, de lehet valami “rather small“, “quite big“, vagy épp “not big enough“.
Ha megtanulod a hét leggyakoribb módosítószót*, akkor gyakorlatilag meghétszerezed a szókincsedet. Hiszen minden egyszerűbb melléknév mellé, mindegyik odaillik.
Ráadásul a köznapi beszédben kezdenek újra divatba jönni az egyszerűbb megoldások, ahogy a sajtó és/vagy az ígérgető politikusok elkoptatják a szélsőségesebb melléknevek hatásosságát.
*A módosítószók (modal verbs) megváltoztatják a mondanivaló jelentését. Kifejezhetnek bizonyosságot (pl. persze), bizonytalanságot (pl. talán) óhajtást (pl. bárcsak), igenlést (pl. hogyne, igen) vagy tagadást (pl. sem, ne).
Ha egy történetet mesélsz, akkor a legkönnyebben úgy egyszerűsítheted a mondanivalódat, ha meghatározod, hogy az egymást követő mondatok milyen logikai kapcsolatban állnak egymással.
Ha időrendiséget akarsz kifejezni, akkor a „then” („aztán”) szócskával nem lőhetsz mellé („We went home, then we slept.”).
Van azonban egy trükkösebb, az „after”, amit magában nem tudsz így használni („We went home, after we slept.”) Helyette használhatod viszont azt, hogy „after that”. (We went home, after that we slept.)
Egyszerű, de elegáns megoldások segítenek összekötni a mondanivalódat, így a közlendőd sokkal természetesebbnek hat: épp mint, ahogy a magyarban használnád.
Amikor angolul beszélsz, előfordulhat, hogy nem jut eszedbe egy szó. (Sőt, minél többet beszélsz, annál valószínűbb, hogy lesz ilyen.)
Ilyenkor nem szabad megakadni, vagy azonnal az okostelefonodra letöltött szótár után nyúlni.
Magyarul is előfordul, hogy egy-egy alapszó nem ugrik be, és ebben semmi szégyellni való nincsen – akkor angolul miért lenne gáz?
Ha valami nem jut eszedbe, akkor írd körül. Nem baj, ha ehhez egyszerűbb, basic szavakat használsz, mert még mindig jobb mintha a Google Translate-hez nyúlnál és megszakítanád a beszélgetés menetét.
Improvizálj egy B-tervet, és máris magabiztosabb nyelvhasználónak tűnsz.
A kommunikáció célja nem az erőfitogtatás. Nem azért beszélsz angolul, hogy demonstráld a nyelvtudásod.
A kommunikáció az információcsere, a megértés, vagy éppen az egyetértés létrehozásának eszköze.
Ezért sokkal jobb egy egyszerű, lényegretörő mondat, amit tökéletesen megért a másik, mint egy hatásszünetekkel, rövidzárlatokkal, keresgéléssel összeszenvedett barokk műalkotás, ami nem azonnal „megy át”.
A Speak! Nyelviskola tankönyvmentes tanfolyamain erre az elegáns egyszerűségre gyúrunk rá. Olyan nyelvtani szerkezeteket, szavakat és kifejezéseket adunk át hétről hétre a tanfolyamokon, amik azonnal használhatók, és megértést hoznak létre. (A haladóbb szinteken azért már mi is elővesszük a színezőket, és alaposan kidíszítjük a mondataidat.)
Ha te is alkalmazható angoltudásra vágysz, akkor jelentkezz ingyenes szintfelmérőnkre (+azonnali ajándék), és próbáld ki magadon a 100% beszéd, 0% könyv módszer nyelvmegoldó, és gyomorgörcsoldó „mellékhatásait”:
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…