Azt már tudod, hogy van élet a középfokú nyelvvizsga után. De hogyan építheted tovább a tudásodat, ha kiverheted a nyelvvizsga okozta poszttraumás stresszt, és nem akarod 1-2 év alatt elfelejteni a megszerzett tudás 90%-át?
A nyelvvizsgák vakfoltja (a nyelvvizsgázók örömére) az idiómák használata.
A különleges kifejezések egy középfokú nyelvvizsgán ritkán kerülnek elő, és ha igen, akkor általában csak szitkozódnak a diákok.
Ha van irány amerre érdemes elindulnod a szókincsed fejlesztésére, akkor ez az.
Bárhogy is érzel az idiómákkal kapcsolatban, az angolok nagyon szeretik őket, és használni is fogják előtted. Ha te is megtanulod jól használni őket, akkor rengeteg pozitív visszajelzést és elismerést fogsz kapni a native speaker ismerőseidtől, kollégáidtól, és sokkal magabiztosabb.
Az idiómák nagy része kulturális különbségekből ered, de a brit és amerikai kultúrával kapcsolatos dolgok szintén nem kapnak nagy hangsúlyt a nyelvvizsgákon (a középfokún nem – a felsőfokon azért már előkerülhetnek ilyen kérdések).
A nyelv megismerésének következő lépése a nemzetek kultúrájának megismerése, hiszen a kettő szorosan összefügg. A nyelv az emberek (nyelvhasználók) által létezik, az emberek viselkedését pedig erősen meghatározzák a szokásaik, hiedelmeik, kulturális környezetük.
Milyen a brit és az amerikai karácsony? Miért kell stockings, és milyen jelentősége van a milk and cookies kettősének? Miért „béna kacsa” a hivatalából lassan távozó amerikai elnök?
Tudd meg, és értsd meg jobban az angol nyelvet, mert például egy csomó kifejezés ilyen érdekességekből ered + ez a tudás segíteni fog kapcsolatot teremteni a helyiekkel.
Ha megvannak a nyelvtani alapok, akkor már olyan szavakat használhatsz, amilyeneket csak szeretnél.
Bővítsd szókincsedet a munkáddal vagy a hobbiddal kapcsolatos kifejezésekkel – ez tényleg olyan dolog, amit csak gyakorlatban vagy szakirodalom olvasásával érhetsz el.
Egy-egy adott szakterülethez alsó hangon kb. 200-500 plusz szót érdemes megtanulni, utána viszont nem lesz olyan (szak)nyelvi szituáció, amit ne tudnál megoldani. A szakszavak tanulásához nincs szükséged általános nyelvi képzésre (angol nyelvtanfolyam), csak egy jó tollú bloggerre, szótárra, szórakoztató stílusú szakmai oldalra, klassz Youtube csatornára, vagy egy kollégára, akitől kérdezhetsz.
Ha a családi költségvetés is engedi, tervezz egy utazást külföldre, és készülj fel a célországból.
Az ilyen felkészülés azért hasznos, mert egyrészt igazi mélyvízben tesztelheted a tudásodat, másrészt rendesen fel lehet készülni, és így effektíve úszógumival mész be az óceánba.
Írd össze milyen kérdések merülhetnek fel, gyakorold őket, és ha nagyon belejössz, akkor kérdezd meg hol a hotel még akkor is, ha tudod. Az utazás a legszórakoztatóbb nyelvóra amiben részed lehet, használd ki.
Ez már nagyon spéci játék, de sok mindent megérthetsz az angollal kapcsolatban.
Biztos veled is előfordult már hogy magyarul nézted a kedvenc sorozatodat, vagy egy filmet és egy-egy mondat fura volt, magyartalan. Ennek az oka mindig az, hogy a képzetlenebb fordítók szó szerint és nem értelem szerint fordítanak.
Konkrét példa sorozatban: főszereplő azt mondja, „Bocs nem megyek, inkább megnézem hogy esik-e.”
Láthatóan nem esett, akkor miről van szó? A fordító egyszerűen szó szerint átvette a „take a rain check” kifejezést, aminek semmi köze ahhoz, hogy esik-e vagy sem…
Ezután, ha hallasz valami nagyon furát, nézd meg angolul ugyanazt a jelenetet, és fejtsd meg, mi lehetett a magyartalan mondat oka. Hidd el, jó móka 🙂
Ha pedig szeretnéd egy picit felfrissíteni a nyelvvizsga óta nem használt tudásodat, akkor próbáld ki 100% beszéd, 0% könyv módszerünket, amivel gyorsan leporolhatod az angolodat, és már 60 óra után dőlni fog belőled a szó. Első lépésben jelentkezz ingyenes szintfelmérőnkre, és derítsd ki, hogy honnan kell elindulnod a tanulásban:
Hubai Gergely, tanár
Speak! Nyelviskola
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…