Hátborzongatóan rossz a magyarok kiejtése. Külön szavunk is van rá („Hunglish”), hogy milyen „szépen” beszéljük az angolt. Pedig a vérprofi kiejtés nem képesség, csak munka és gyakorlás kérdése. Most megmutatom, hogyan gyűjts be olyan bókokat, hogy „Te biztosan éltél külföldön, annyira szép a kiejtésed”.
Az angol nyelv olyan hangokat is tartalmaz, amiket mi magyarok néha csak jelentős alkoholfogyasztás után tudunk produkálni.
Vagy gyerekként, de akkor azonnal logopédushoz küldenek a szüleink, hogy azt a fránya ‘r’ betűt rendesen ki tudja mondani Ádámka.
Ezen kívül az intonáció is más az angolban, amit sokszor még nehezebben sajátítunk el, mint a hangok helyes ejtését.
Olyannyira idegenek tőlünk ezek a kiejtési sajátosságok, hogy még sokévnyi angol tanulás után sem valószínű, hogy a kicsit rosszindulatú amerikai nagybácsink, ne nevetne rajtunk jóízűen.
Ráadásul az egész ügy felháborító, hiszen mi az iskolában megtanultuk, hogy melyik betűket hogyan ejtjük ki: ezek a semmirekellő angolok meg képesek egy betűt 6 (!) verzióban kiejteni, Te meg tanuld meg!
Nem csoda, hogy a legtöbb kezdő nyelvtanuló az első pár kudarcélmény után feladja a szép kiejtés hajszolását, mondván, “úgyse fog menni”.
Miért ne csüggedjünk?
20-30-40-50 éve beszéljük a magyar nyelvet: ezt hallgattuk csecsemőkorunk óta, így kommunikálunk, élünk, érzünk, gondolkodunk. Ezért, és csak ezért nincs akcentusunk, amikor magyarul beszélünk.
És ugyanezért nem várható el, hogy néhány röpke év ismerkedés után rögtön a szánkra vegyük a tökéletes angol kiejtést.
Anyanyelvi környezetben ismét átmegyünk „csecsemőbe”.
Folyamatosan az angol beszédet, az angol kiejtést halljuk, és szívjuk magunkba, egész nap, megállás nélkül.
A fülünk és a szánk között pedig egyenes az út: amit hallasz, azt úgy is fogod mondani.
Ráadásul hiper rövid időn belül.
A legfontosabb a hallgatás.
Hogyan oszlik meg a magyar és az angol hallott szöveg egy nap? Még ha járunk is angolórára, tanfolyamra, ez jó esetben 99% magyart és 1% angolt jelent egy nap. És külföldön? 100% angol.
Az első lépés tehát, hogy az angol szöveg hallgatásának dózisát drasztikusan meg kell növelni.
De hogyan?
Mindenekelőtt élvezetes módon.
Filmek és sorozatok. Ha a kedvenc sorozatod legújabb részét látni akarod, úgy sincs más választásod, mint felirattal nézni. Nem is olyan borzalmas ugye? Miért ne néznél akkor mindent felirattal?
Napi egy film/epizód máris feltornázza a hallott angolt közel 10%-ra.
Kismilló online rádió és podcast van manapság, és egyre több szól a nem anyanyelviekhez is. Ezeket élőben, vagy akár utólag letöltve a metrón, autóban utazva, főzés közben, lefekvés előtt remekül lehet hallgatni.
Itt két dolgot fontos megjegyezni:
1) érdemes nem a gazdasági hírekkel kezdeni, hogy sikerélményed legyen
2) ha már csak 10-20%-át megérted annak, amit hallasz az első néhány alkalommal, légy büszke magadra!
Az aktív hallgatás mellett az odafigyelés-mentes hallgatás is sokat segít a kiejtésed csiszolásában.
Filmekkel, sorozatokkal, rádióval, tévével, akár 50% fölé is tornázhatod a napi hallott angol szöveg arányát, onnan pedig már egyenes az út a makulátlan kiejtés felé.
Az agyad ilyenkor visszamegy csecsemőbe, és duplikálja (lemásolja), amit hall. A kiejtésed így szinte észrevétlenül, és erőfeszítés nélkül tud fejlődni.
Ezen kívül már csak „melléktermék”, hogy sokkal könnyebben tudsz majd megszólalni és folyékonyan beszélni angolul. (Elég jó kis mellékhatás, igaz?)
A link mögött rejlő posztban 5 olyan weboldalt találsz, ami kiindulópontként szolgálhat számodra.
Erre figyelj minden nap. Gondold végig aznap mennyi angol szöveget hallottál. Ha nem eleget, másnap fektess bele több energiát. Amint a napi rutinod részévé válik, nyert ügyed van.
A kulcs a rendszeresség és a kitartás.
Londonba, New Yorkba, vagy netán Melbourne-be készülsz? Ennek megfelelően válogasd a hallgatnivalóid származási helyét (brit/amcsi/ausztrál filmek, sorozatok, rádiók, videók, TV-csatornák stb.).
Így természetesebben fogod tudni használni a nyelvet, és kényelmesebben, gátlások nélkül fogsz tudni angolul beszéli.
Megéri kipróbálni?
Megéri kipróbálni 🙂
Nincs időd home made eszközökkel vacakolni, és szeretnél gyorsan anyanyelvieket meghazudtoló kiejtéssel angolul beszélni? Akkor gyere el ingyenes szintfelmérőnkre, és tanulj Te is a 100% beszéd, 0% könyv módszerrel.
Elárulok egy titkot: a diákjaink nem csak az órákon gyakorolják a „szép beszédet”, de rendszeresen részt vehetnek értés- és kiejtésjavító szemináriumainkon is, ahol extra segítséget kapnak a tökéletes kiejtéshez. Neked is jól jönne ez a plusz segítség? Akkor jelentkezz még ma, és a következő alkalommal már Te is ott lehetsz:
Kép forrása: Canva-canva.com Szinte minden országban és kultúrában van egy olyan nap az évben, amikor…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…