Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul? Milyen hobbijai vannak? Miért lett angol tanár? Mit gondol az online angol nyelvtanulásról? Hogyan lett a Speak! munkatársa? Milyen más nyelveket tanult? és még sok minden mást.

Péter! Mondj pár dolgot magadról! Hogyan tanultál meg angolul?

Anglisztika szakon végeztem a Kodolányi János Egyetemen, de már az általános iskola első osztályától kezdve tanultam angolul.

Félig az iskolában félig autodidakta módon fejlesztettem a tudásom. Az általános és középiskolai oktatás megadta az alapokat, de az oktatás minősége az általános iskola után nem volt a legjobb. Valamint kb. 2001 óta napi szinten használom az angolt.

Valahogy nagyon megtetszett, hogy egy másik nyelven is meg tudok érteni dolgokat és azonnal az angol lett a kedvenc tantárgyam. 

Mivel az én családomban más nem igazán beszélt idegen nyelvet annak idején, ezért sokszor magamra voltam utalva, ha meg akartam valamit érteni filmekben, videójátékokban. Hamar rájöttem, hogy az angol rengeteg új információt és ajtókat nyit meg az ember előtt. Már a Google és a YouTube indulása óta angolul próbáltam rákeresni dolgokra és ha bár ez az elején még nem volt könnyű, a sok próbálkozás és keresgélés rengeteget segített a fejlődésben.


Hobbik, érdeklődési körök?

Sok hobbim volt az évek során és talán lesz is még. 🙂

Szeretek nagyon amatőr szinten fényképezni, de igazi, jó kamerát még nem használtam. Régen horgászni is sokat horgásztam nagypapámmal, másik nagypapámmal pedig vadásztunk. Gyerekkoromban aktívan rajzoltam is, volt is egy iskolás „kiállításom”, habár nem voltak lenyűgöző festmények, a rajztanárnak tetszettek.

Airsoftoztam is egy pár évig, ez kicsit olyan, mint a paintball.

Manapság inkább csak az edzés a „hobbim”, a nyelvtanulás, videójátékok, olvasás. De szeretnék időt szakítani másra is a jövőben. Ha nem is maradok meg egy hobbinál sokáig, mindig szeretek találni valami kreatívot.

Hol jártál eddig külföldön? Mennyi időt voltál ott? Mit csináltál? Hogyan tudtad használni az angolt?

Hosszabb ideig nem laktam külföldön, csak egy kicsivel több, mint egy hónapot Németországban és Ausztriában pont a Covid előtt. Ekkor hajó pincérkedtem. Eredetileg németül kellett volna kommunikálni a vendégekkel és kollégákkal, de az angolt mindenki jól megértette és az nekem is jobban ment. 🙂


Mi a legpozitívabb élményed eddig az angollal kapcsolatosan?

Az, hogy ha az ember beszél angolul, akkor szinte mindenre talál információt, erőforrást, lehetőséget stb. Ha sosem tanultam volna meg ezen a világnyelven, akkor nem is tudom elképzelni, hogy hol tartanék, milyen ember lennék. Gyakorlatilag mindenről, ami valaha érdekelt, angolul szereztem információt.

Magyar médiát, tartalmakat gyakorlatilag nem is fogyasztok. Szoktam viccelni, hogy csak fizikailag vagyok jelen Magyarországon, de szellemileg külföldön élek.

Hogyan használod az angolt most a mindennapjaidban?

Tanítom, reggelizem, ebédelem, vacsorázom. 😀

Ha épp nem a munka miatt használom, akkor szórakozáshoz. A magyart tényleg csak a mindennapos kommunikációra használom, család, ügyintézés stb.

Miért lettél angol tanár?

Mielőtt elkezdtem a Speak!-nél dolgozni, főleg pincérkedtem, vagy olyan diákmunkákat végeztem az egyetem alatt, ahol napi 10-12 órát talpon voltam + az utazás oda vissza.

Szerettem volna kamatoztatni mind a nyelvtudásom mind kipróbálni valami rugalmasabbat.

Hogyan lettél a Speak! tanára és mikor?

2022-ben kezdtem a Speak!-nél. Ekkor egy időre pont haza költöztem a családomhoz vidékre, és valami olyat kerestem, ahol tudtam alkalmazni mind a nyelvtudásom, fejleszteni a kommunikációs készségeimet (ami az egyik oka volt annak, hogy hajó pincérkedtem is) és, hogy ne kelljen mindig beutaznom a városba hajnalok hajnalán. Szerencsére elsőre megtaláltam, amit kerestem!

Milyen az életed, a munkád a Speakben a belépésedtől?

Egyszerre változatos, de a körvonalak ugyanazok maradnak. Sokat tanultam magamról, mióta itt dolgozom és próbálok fejlődni, mind szakmai, mind emberi szinten.

Kiderült, hogy egy szabadabb munkabeosztásban még fontosabb a szoros napirend, mint gondoltam! Ez számomra kihívást tud jelenteni, mert sosem voltam az az ember, aki mindent előre precízen eltervez, és szeretek improvizálni, de a kihívás igazából motiváló.

Mit jelent Neked az online oktatás? Mit szeretsz az online oktatásban és mit nem? 

Szeretem, hogy mivel sok diákunk eredetileg fél megszólalni angolul, online bátrabban próbálkoznak és kevesebb a gátlásuk is. És persze a reggeli rohanás az esőben sem hiányzik.

Az egyetlen hátránya az az, hogy ha nem figyel az ember, akkor simán otthon ragad egész héten. Hiszen nem csak az órák alatt dolgozik az ember, hanem azon kívül is vannak feladatok, házik, stb. 

Ezért is fontos a napi rendszer, mert a munka szorzódik, ha tolódik. És, hogy napfény is érje az embert, ne csak a kék. 🙂

Mesélj pár olyan „szpíkes” sikersztorit, amire igazán büszke vagy?

Külön büszkeségem nincs, de jól esik látni a régi diákok arcát, hogy motiváltak maradtak és hogy egyre „érdekesebb” kérdéseket tesznek fel. A „hiányosságokban” is látszik a fejlődés. És persze a szokásos mini siker sztorik, ahol utazáskor végre sikeresen tudtak szobát foglalni, étteremben rendelni, vagy útbaigazítást kérni.

Szerinted miért jó a Speak!-ben diáknak lenni?

Mert nálunk hamar leveti a diák a gátlásait a beszéddel kapcsolatban és már az első órán, akár teljesen kezdő szinten is lesz sikerélménye.

Mi motivál Téged napról napra?

Azt, hogy minden nap egy új esély, akármilyen klisésen is hangzik. Hiszek abban, hogy minden nap újra kezdhet az ember. Illetve ha minden napra egy lépésként gondolunk, akkor előbb utóbb úgyis elérjük a célunkat és így nem kell számolgatni az előre és hátra tett lépéseket, csak mindig a jelenlegire fókuszálni.

Hogyan látod magadat 5 év múlva?

Nem akarom elszólni magam, de remélhetőleg 5 év múlva jól fogom beszélni a japán nyelvet is. 🙂

A Speak!-et?

A Speak!-et erősebbé és nagyobbá tette egy olyan dolog, ami évekre leállította az egész világot, úgyhogy nem tudom, hogy pontosan hol lesz 5 év múlva, de az biztos, hogy itt lesz és ha kell, megint megújul.

És Magyarországot, az angol nyelv tudása oldaláról?

Habár 5 év alatt nem fogunk Európai első helyre kerülni nyelvtudásból, az biztos, hogy javulni fog a helyzet, mivel a mai generáció sokkal aktívabban érdeklődik a nyelvtanulás és használat iránt és az idősebb generáció is próbál lépést tartani a munka miatt.

Milyen más nyelveket tanultál? Mennyi ideig? Milyen szintre jutottál el velük? Mik a céljaid ezekkel a nyelvekkel?

Gimnáziumban tanultam németül is és szerettem is, habár azóta sem használtam igazán. Meg-meg értem, de beszélni vagy írni már nem tudok. Illetve szabadidőmben tanulok japánul. Folyékonyan tervezem beszélni a jövőben és akár tanítani is.

A németet is szeretném újra elővenni és még az oroszon is gondolkodtam…


Ha jól emlékszem Te fordító és tolmács szakon végeztél, szoktál fordítani vagy tolmácsolni? Mit, mikor, hogyan, mit szeretsz benne és mit nem?

Eredetileg full time tolmácsnak készültem, de sajnos ennek keresztbe tett a Covid anno és végül nem indultam el komolyan ilyen irányba. 

Fordítani bevallom sosem szerettem írásban, jobban szeretek élő beszédben kommunikálni, talán nem olyan meglepő a dolog. 🙂


Ha Te is szeretnéd Péterrel vagy a Speak! Online Angol Nyelviskola valamelyik „jófej” tanárával bátrabbá, jobbá és választékosabbá tenni az angol beszédedet, akkor első lépésként jelentkezz be egy ingyenes és kötelezettségmentes online angol bemutatóóránkra. Ne habozz, jelentkezz még ma! Ezen az oldalon találsz információt a módszerünkről és tudsz jelentkezni a bemutatóórára.

Hrncsár József
a Speak! Nyelviskola egyik alapítója

Share This