Kép forrása: Canva-canva.com

Az angoltanulás egyik legfontosabb része a hallott szövegértés fejlesztése. Azok a nyelvtanulók, akik az órai szóbeli gyakorlás és az otthoni írásbeli házifeladat megcsinálásán túl szánnak időt ennek a készségnek az erősítésére, hamar megérzik a hatását. Sokkal magabiztosabban kommunikálnak a munkahelyen, egy állásinterjún, egy külföldi nyaraláson, vagy akár egy randin, hiszen nagyobb arányban értik meg, amit mondanak nekik, és könnyebben is tudnak reagálni a kérdésekre. Ugyanakkor őket is könnyebb lesz megérteni, hiszen a nagy volumenű anyanyelvi angol tartalmak hallgatásával szinte észrevétlenül helyre kerülnek nyelvtani szerkezetek, jegyeznek meg új kifejezéseket, sőt, még a kiejtésük is egyre angolosabb lesz. Nem hiába ajánlja minden tanárunk, hogy a diákjaink hallgassanak angol nyelvű dalokat, podcasteket, vagy audiokönyveket, valamint nézzenek eredeti nyelven filmeket és sorozatokat. Az azonban nem mindegy, hogy mit és hogyan! Nézzük meg a legfontosabb szempontokat a választásához!

1) Szinthez igazított tartalom

Ártani tudunk a haladásunknak, ha nem jól lőjük be egy elvégzendő feladat nehézségét, így erre érdemes kiemelten odafigyelni. Ha a szintünknél jelentősen nehezebb tartalmat hallgatunk (például a CNN híradóját, amikor még csak újrakezdők vagyunk), könnyen elveszíthetjük a fonalat, ami frusztrációhoz vezethet. Ha viszont a szintünknél jóval könnyebb szövegű filmet nézünk (például egy mesét, amikor már a középfokhoz közeledünk), feleslegesnek érezzük az erre szánt időt, és elveszítjük a motivációnkat. Az optimális nehézségű hanganyag az, amely kissé meghaladja a jelenlegi szintünket, de a szöveg még érthető marad. Ez lehet például lassított beszédű podcast kezdőknek vagy természetes tempójú interjú haladóknak.

Ajánlott tartalmak:

  • Hírek kezdőknek: BBC Learning English Slow News (https://www.bbc.co.uk/learningenglish)
  • Hírek haladóknak: The Daily (The New York Times) (https://www.nytimes.com/column/the-daily)
  • Audiókönyvek kezdőknek: Audible Stories – ingyenes mesék és könnyített szövegek (https://stories.audible.com)
  • Audiókönyvek haladóknak: LibriVox – ingyenes klasszikus irodalom (https://librivox.org)

2) A környezetünkben hallott akcentusok és dialektusok

A célunkhoz vagy a környezetünkhöz igazítva azt, amit nézünk vagy hallgatunk, csak jól járhatunk. Ha például az Egyesült Királyság egyik nagyobb városában tervezünk letelepedni, érdemes olyan sorozatot nézni, amiben a régióra jellemző dialektust használják a brit színészek. Így ahhoz szoktatjuk a fülünket, amit a mindennapokban fogunk hallani a kiköltözés után, nagyban hozzájárulva majd a boldogulásunkhoz. Abban az esetben, ha egy nemzetközi cégnél helyezkednénk el, hasznos lehet, ha többféle akcentussal is találkozunk a filmnézés során, például amerikai, ausztrál vagy akár indiai angollal. Fontos figyelembe venni azt is, hogy anyanyelvűekkel dolgozunk együtt vagy olyanokkal, akik szintén tanulták a nyelvet. Ha például spanyolokkal kommunikálunk napi szinten, inkább spanyol vagy latin-amerikai színészekkel készített angolnyelvű interjúkat hallgassunk.

Ajánlott tartalmak:

3) Szakmai témák és szókincs

A hallott szövegértés fejlesztéséhez érdemes olyan témájú anyagokat választani, amelyek illeszkednek a szakmai céljainkhoz. Például egy közgazdásznak készülő egyetemistának ajánlott hallgatni gazdasági podcastokat, míg egy informatikusnak tech-előadásokat. Így a gyakran használt szakzsargon észrevétlenül rögzül.

Ajánlott tartalmak:

4) Számunkra érdekes

Ha az anyag érdekes számunkra, akkor könnyebb kitartani a tanulás mellett. Egy izgalmas történetmesélős podcastot vagy egy humoros beszélgetős műsort sokkal szívesebben hallgatunk végig (vagy hallgatunk meg többször), mint egy nyelvkönyvbe írt elavult, száraz hanganyagot. Az is jó ötlet, ha az érdeklődési körünknek megfelelően választunk Youtube videókat, hiszen a bennük elhangzó gondolatokat, szavakat nagyobb eséllyel jegyezzük meg. Vagy, ha mindig is érdekelt, hogy a kedvenc angol nyelvű dalunk miről szól, a dalszöveg lefordítása hallgatás közben szintén hasznos és érdekes módja lehet a hallott szövegértés fejlezstésének.

Ajánlott tartalmak:

5) Fokozatos nehezítés

Mint minden tanulási folyamat során, a hallás utáni szövegértés fejlesztése közben is fontos figyelni a fokozatosságra. Kezdőknek ajánlott lassabb és tisztább kiejtésű anyagokkal kezdeni, majd fokozatosan áttérni a természetesebb beszédre, aztán a regionális dialektusokra. Filmek esetében először magyar felirattal, majd angollal, végül felirat nélkül nézzük a műsorokat. Így a kihívás folyamatos és nem túl megterhelő.

Ajánlott tartalmak:

  • Hanganyagok: Elllo.org interaktív hallgatási feladatok (https://elllo.org)
  • Filmnézés: Netflix Originals (sok tartalom elérhető angol tanulók számára optimalizált feliratokkal).

6) Ismétlés

Nem kell megijedni, ha valamit elsőre nem sikerült teljesen megértenünk! Egy adott hanganyagot többször is érdemes meghallgatni. Az első alkalommal lehet, hogy csak a főbb gondolatokat értjük meg, de minden újrahallgatáskor egyre több részlet válik világossá. Emellett hasznos lehet a szövegek átiratának olvasása hallgatás közben és az ismeretlen szavak kiszótárazása is. Ha az ismétlés unalmasnak hangzik, a sorozatnézés a megoldás! A vígjátéksorozatok ideálisak, hiszen ismétlődnek a poénok, és a főszereplőkre jellemző szófordulatok rendszeresen előjönnek.


A megfelelő hallgatási tartalom kiválasztása alapvető fontosságú a hatékony angoltanuláshoz. Figyeljünk a szintünkre, az akcentusokra, a releváns szókincsre és a fokozatos nehezítésre. Ne feledjük az ismétlés fontosságát sem! Ha jól választjuk meg a hallgatott anyagokat, nemcsak gyorsabban fejlődünk, hanem még élvezetesebbé is válik a tanulás.

Ha pedig szeretnél jól és bátran beszélni, akkor gyere a Speakbe, első lépésként a díj- és kötelezettségmentes online angol bemutatóóránkon próbáld ki a 100 % beszéd 0 % könyv módszert. Minden részletet megtalálsz itt, csak kattints.

Margitay Petra
a Speak! Nyelviskola szolgáltatási vezetője

Share This