A lényeg elveszett? Egy jó tanács Dunay Pétertől, a Speak! Nyelviskola alapítójától és szakmai vezetőjétől, ha meg szeretnél tanulni angolul beszélni

Néha az az érzésem, hogy kéne nyomni egy ’RESET’ gombot az angoltanulással kapcsolatban.

Nagyon sok ember nagyon sok óraszámban tanulta már – a felméréseink átlagban 1000-1500 angolórán eltöltött időt mutatnak – és még mindig rengeteg a kérdés azzal kapcsolatban, hogy mégis mit kéne megtenni azért, hogy az emberek megmerjenek és meg tudjanak szólalni.

Mintha még mindig a középkorban járnánk, ahol a környezet tele van rejtélyekkel, és azok az emberek, akik profi módon használják az angolt, egészen különleges és egyedi képességekkel rendelkeznének.

A helyzetet nehezíti, hogy vannak a környezetünkben olyan emberek, akik valamilyen okból kifolyólag úgy gondolják, hogy ehhez a területhez is értenek. Mármint az angoltanuláshoz. És ez teljesen független attól, hogy jó angolosok vagy sem. Ez ettől teljesen független. Ők tudják.

Tudják, hogyan kéne, kellene vagy lehetne megtanulni angolul beszélni. És ha ezt eleget mondják, mi hajlamosak vagyunk hinni nekik. Azonban egyszer csak azt vesszük észre, – akár évek múltán – hogy teljesen eredménytelenek az emberek, ha meg kell szólalni.

Fura mód, sokunk az eredménytelenség ellenére sem változtat, hanem beregisztrál egy hatodik online tanulórendszerbe, vagy megveszi a nyolcadik könyvét, és persze a probléma valamilyen megmagyarázhatatlan okból kifolyólag még mindig nem oldódik meg.

Szóval most nyomjunk egy ’reset’-et, és vizsgáljuk meg a problémát úgy, mintha még soha nem adtak volna tanácsot nekünk azzal kapcsolatban, hogyan is kéne, kellene vagy lehetne megtanulni angolul beszélni. Mert a lényeg elveszett.

RESET

reset-speak-nyelviskola

A beszéddel van a legnagyobb gond? Igen. Ok.

Ezzel kapcsolatban van a legtöbb stressz, félelem, blokk, lefagyás, rossz érzés, hülye helyzet, kellemetlenség? Igen. Ok.

Valójában jobb lenne az életed, ha tudnál beszélni angolul? Igen. Ok.

Jobb lehetőségeid lennének az életben, ha beszélnél angolul? Igen. Ok.

Jelenleg van lehetőséged arra, hogy huzamosabb ideig angol nyelvterületen tartózkodj? Nincs. Ok.

Ezt a problémát itthon kell megoldanod? Igen. Ok.

Ha adnék egy tanácsot, hogyan fogsz tudni beszélni angolul, hinnél nekem? Nem tudom. Ok.

Volt már olyan, akinek hittél? Igen. Ok.

Ki volt az? A párom. Ok.

Ő jól tud angolul? Igen. Ok.

Mit mondott? Hogy csak külföldön lehet megtanulni egy nyelvet. Ok.

Ő külföldön tanult meg? Igen. Ok.

Szerinted én hol tanultam meg? Külföldön? Igen.

A párodnak van nyelviskolája? Nincs. Ok.

Nekem van? Igen. Ok.

Szerinted miért? Nem tudom. Ok.

Mégis szerinted miért csináltam egy nyelviskolát? Nem tudom. Ok.

Egy ember milyen két alapvető okból szokott csinálni valamit? Nem tudom. Ok.

Vagy mert rá van kényszerítve, vagy mert imádja, szereti és hisz benne. Rendben.

Szerinted én melyik okból kifolyólag csináltam 2013-ban a semmiből egy nyelviskolát? Mert bolond vagy, és elgurult a gyógyszered. Mert hiszel benne? Igen!

Te annak hiszel, aki nap mint nap ezt csinálja mély meggyőződésből vagy annak, aki nem? Aki csinálja. Ok.

Elfogadsz tőlem egy tanácsot, ami abban segít, hogy majd meg tudjál szólalni angolul? Igen. Ok.

Ma hány angol mondatot mondtál? Ma? Igen, ma. Egyet sem. Ok.

Tegnap hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Tegnapelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Három nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet. Mi volt az? I no speak English. Ok.

Négy nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Öt nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Hat nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Hét nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Nyolc nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Kilenc nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Tíz nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Tizenegy nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Tizenkét nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Tizenhárom nappal ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Két héttel ezelőtt hány angol mondatot mondtál? Egyet sem. Ok.

Azelőtt mikor mondtál utoljára angol mondatokat? Nem emlékszem. Ok.

A LEGFONTOSABB TANÁCS:

SOHA A BÜDÖS ÉLETBEN NEM FOGSZ TUDNI MEGTANULNI ANGOLUL BESZÉLNI, HA HETI SZINTEN ÁTLAGBAN NEM MONDASZ LEGALÁBB 500 MONDATOT.

Fontos, hogy ez nem írás, nem olvasás, nem szövegértés, hanem 500, saját magad által hangosan kimondott mondat. Ezt jól vésd a fejedbe.

Vagyis az elmúlt 2 hétben minimum 1000 mondattal mondtál kevesebbet, mint amennyit kellett volna.

Ha ezt tőlem el tudod fogadni, van esélyed. Minden más csak elviszi a figyelmet a lényegről.

Azaz minden más – ahogy az angol ezt olyan szépen ki tudja fejezni – csak bull shit.

angol-nyelviskola-peter

Dunay Péter