2019-ben érettségizel? Akkor itt az idő felkészülni, hogy időben megszerezd a nyelvvizsgát, ami plusz pontokat jelent a felvételinél.

Magyarország nagyon különleges hely, ami az angoltanulást illeti.

Több szempontból is, de a nyelvvizsga miatt különösen. Először elmondom, hogy miért fontos a papír majd összegyűjtöttem neked, hogy hol adnak és mennyiért bizonyítványt a nyelvtudásodról.

Miért kell a papír (és mit mutat)?

Korábbi cikkünkben már megírtuk: „Köztudott, hogy Magyarországon nagyon sok helyen elvárás, hogy  legyen nyelvvizsgád. Nyelvvizsga nélkül nem kapsz diplomát, 2020-tól már felvételizni sem lehet egyetemekre, főiskolákra nyelvvizsga bizonyítvány nélkül, de a legtöbb munkahelyen is kérik a papírt, amikor állásinterjúra mész.

A kérdés viszont az, hogy vajon ez a kényszer hatására történő futószalag-nyelvvizsgázás milyen helyzetet idézett elő Magyarországon. Jó vagy inkább káros, hogy a papír ennyire fontos faktora a “sikerességnek”?

A helyzet az, hogy a “muszáj nyelvvizsga” hatására, nagy tömegben termeli a rendszer az olyan embereket, akiknek van papírjuk a nyelvtudásukról, viszont egészen egyszerűen képtelenek megszólalni angolul.

A nyelvvizsga nem cél, hanem eszköz

Eszköze a diplomaszerzésnek. Eszköze a jó állásnak. Eszköze az egyetemi felvételinek. Eszköze az előmenetelnek.

Ha célként (és nem eszközként) van “eladva” az embereknek a nyelvvizsga, akkor garantáltan előáll az a helyzet, amiben most is térdig gázolunk, nevezetesen, hogy az emberek a papír megszerzése után egyszerűen abbahagyják az angoltanulást, nem használják a nyelvet és rohamtempóban fejlődik vissza a tudásuk.

A legtöbb ember, aki eljön hozzánk szintfelmérőre és van nyelvvizsgája, ezért indul újrakezdő (!) szintről. Mert nemes egyszerűséggel nem használta a nyelvet, nem gyakorolta a beszédet és megkopott a tudása a papír megszerzését követően.

Ez gáz.

Akkor tudunk változtatni ezen, ha elfogadjuk és megegyezünk abban, hogy a nyelvvizsga állomása, de nem végállomása a nyelvtanulásnak; eszköze, de nem örök időre szóló bizonyítéka a nyelvtudásnak; az angoltudásról pedig nem a papír, hanem a kommunikáció szintje és minősége tanúskodik. ”

És most nézzük a listát, amit összegyűjtöttem neked, hogy 2019-ben hol és mennyiért nyelvvizsgázhatsz:  

ECL

Komplex vizsga esetén alapfokon akreditál nyelvekért (angol, német, magyar) 25.000 forintot, középfokon 28.000 forintot, felsőfokon pedig 29 ezer forintot, míg a nem akkreditált nyelvekért (B1, B2, C1 szinten is) 22 ezer forintot kell fizetni.

Euroexam

Alapfokon a szóbeli és a külön írásbeli vizsgáért 18.000 – 18.000 forintot, a komplex vizsgáért pedig 26.000 forintot kell fizetni. A középfokú szóbeli nyelvvizsga 21.000, az írásbeli 22.000, az összevont pedig 32.500 forintba kerül. Felsőfokon 23.000, 24.000, illetve 34.000 forintot kérnek el a szóbeli, az írásbeli, illetve a komplex vizsgáért.

ELTE Origó

Alapfokon a szóbeli vizsgáért 10.500 forintot, az írásbeliért 11.500 forintot, a komplex vizsgáért pedig 22.000 forintot kell fizetni. A középfokú szóbeli nyelvvizsga 13.000, az írásbeli 15.000, az összevont pedig 28.000 forintba kerül. Felsőfokon 14.500, 16.500, illetve 31.000 forintot kérnek el a szóbeli, az írásbeli, illetve a komplex vizsgáért.

TOEFL

A TOEFL iBT, vagyis az internetes vizsga 220 dollárba, azaz nagyjából 63.000 forintba kerül.

BME

Alapfokon az általános szóbeli vizsgáért 12.500 forintot, az írásbeliért 13.500 forintot, a komplex vizsgáért pedig 24.000 forintot kérnek el. A középfokú szóbeli nyelvvizsga 14.500, az írásbeli 18.500, az összevont pedig 30.000 forintba kerül. Felsőfokon 16.500, 19.500, illetve 32.000 forintot kell fizetni a szóbeli, az írásbeli, illetve a komplex vizsgáért.

 

 

Ha szeretnél biztosra menni a nyelvvizsgával, akkor próbáld ki a Speak! intenzív és beszédcentrikus nyelvvizsga felkészítő kurzusait.

A tankönyvmentes és kommunikatív felkészítés mellé vizsgagaranciát, ingyenes próbanyelvvizsgát, kidolgozott szóbeli tételeket, és extra online gyakorlási lehetőséget is kapsz. Klikk a részletekért:

banner_button

Share This