Kép forrása: canva – canva.com

Nem túlzás azt állítani, hogy Charles Dickens Karácsonyi ének című regénye meglehetősen nagy hatással volt arra, hogyan ünnepeljük ma a karácsonyt. Az 1843-ban megjelent történet sikere töretlen, számos film, sorozat, színdarab és musical készült belőle az évtizedek során, és a mai napig érvényes az üzenete. Elhoztuk neked 5 kedvenc angol nyelvű adaptációnkat, amikkel igazán karácsonyi hangulatba kerülhetsz! Ha teheted, nézd meg őket eredeti nyelven, hogy az angolod se kopjon el két mézeskalács között az ünnepek ideje alatt.

A Karácsonyi ének Ebenezer Scrooge, a fukar, szívtelen üzletemberről szól, akit karácsonykor meglátogat korábbi üzlettársa, Jacob Marley szelleme, majd az éjszaka folyamán a múlt, a jelen és az eljövendő karácsony szellemei is bekopogtatnak hozzá. Tükröt mutatnak Scrooge-nak, aki a mozgalmas kaland után egészen más emberré válik. A regény központi üzenete, hogy a gazdagság nem hoz boldogságot, ha nem osztjuk meg másokkal, különösen a rászorulókkal. Scrooge végül megtalálja szívében a szeretetet és rájön, hogy az igazi karácsonyi öröm nem az anyagi javakban, hanem az emberek közötti kapcsolatokban rejlik.

Muppeték karácsonyi éneke
The Muppet Christmas Carol (1992)

Ha hiszed, ha nem, a Muppeték karácsonyi énekét tartják az egyik legjobb és legszórakoztatóbb Dickens adaptációnak. És ezzel mi is abszolút egyetértünk! Az élőszereplős, zenés mesében feltűnnek a Muppet show szeretett karakterei, többek között Breki és Miss Röfi is, Scrooge bőrébe pedig a brit színészóriás, Michael Caine bújik. Az örökzöld történet a Muppetek megszokott humorával egészül ki, de ez egy percig sem vonja el a figyelmet azokról a komoly tanulságokról, amiket Dickens közel kétszáz éve papírra vetett. Reméljük, hogy meghoztuk a kedvedet hozzá!

Szellemes karácsony

Scrooged (1988)

Dickens története habár boldog véget ér, az odáig vezető út fájdalmas felismerésekkel és szenvedéssel teli. Nos, Richard Donner Szellemes karácsonya inkább komikus formában dolgozza fel az ismert sztorit. A főszerepben Bill Murray látható, aki a kapzsi, szívtelen tévémogul, Frank Cross szerepét játssza, aki egyértelműen Scrooge modern megtestesítője. Frank számára csak a pénz és a hírnév számít, és ezek oltárán képes még a karácsonyt is feláldozni, pokollá téve a beosztottjai ünnepét, mindaddig amíg meg nem látogatják a szellemek. Ha a humort részesíted előnyben, de mégis vágysz a Dickens-i tanításokra is, ezt a vígjátékot neked találták ki, a Szellemes karácsony ugyanis olyan karácsonyi film, ami szórakoztatva is képes gondolkodásra késztetni a nézőt.

Karácsonyi ének

A Christmas Carol (1999)

Több tévéfilm is feldolgozta a Karácsonyi éneket, de az egyik legjobban készült alkotás kétségkívül David Jones 1999-es rendezése, amiben Patrick Stewart alakítja a főszerepet. Ebben a filmben egy sötétebb, komorabb hangulatú atmoszférába csöppenünk, Scrooge karakterét nemcsak a harag, hanem a magány és a megbánás érzése is jobban áthatja, mint bármelyik eddigi adaptációban. A film hűen követi a Dickens-i hangulatot, és nem próbálja meg könnyedebb módon ábrázolni, ugyanakkor a végén megérkezik a klasszikus, szívmelengető tanulság, miszerint a szeretet, a megbocsátás és a család a legfontosabb, ami mindenképpen feloldozza a nézőt. Ez a verzió inkább a klasszikus irodalmi mélységre és a karakterek érzelmi fejlődésére összpontosít, ezért annak, aki szereti a komolyabb hangulatot, felejthetetlen élmény lesz.

Scrooge – Karácsonyi történet

A Christmas Carol (1951)

Brian Desmond Hurst rendező is egyike volt azoknak, akik megpróbálták vizuálisan életre kelteni Dickens karácsonyi klasszikusát. A film az egyik legismertebb és legkedveltebb adaptációja a történetnek, és sok rajongó szerint az egyik leghitelesebb is, ami valóban a könyv történéseit követi, a főszerepet alakító Alastair Sim Scrooge-át pedig a legjobbak közt emlegetik. Játékában tökéletesen vegyítette a fukar öregember keserűségét, majd a történet előrehaladtával a megbánás és a megújulás érzelmeit, így az általa megformált karakter éppen olyan összetett, mint a könyvből megismert Scrooge. Ráadásul a viktoriánus-kori London is a lehető leghitelesebben jelenik meg a filmben, éppen ahogy Dickens megálmodta. Ha egy klasszikus, régimódi fekete-fehér filmadaptációra vágysz, akkor számodra ez lesz a befutó!

Az ember, aki feltalálta a karácsonyt


The Man Who Invented Christmas (2017)

Habár ez a film nem adaptáció, mégis szerettük volna felvenni a listára, hiszen éppen arról szól, hogyan írta meg Dickens a Karácsonyi éneket. Köztudott, hogy az író a saját életének történéseiből is sok ihletet merített, de a körülötte élő emberek sorsa is írásra ösztönözte. A filmben Dan Stevens bújt Dickens bőrébe, akinek ahhoz, hogy a karácsony legelragadóbb történetét megírhassa, szintén szembe kellett néznie a saját szellemeivel, csakúgy, mint regénye főhősének, Scrooge-nak.

Dickens műve kiemelt szerepet játszott abban, hogy a karácsony a család, a szeretet és az önzetlen jócselekedetek ünnepévé váljon. Nem véletlen, hogy közel kétszáz évvel a megjelenése után még mindig a karácsonyi ünneplés megkerülhetetlen része, és az is biztos, hogy az ünnepre való hangolódásban bármelyik filmes adaptáció a segítségedre lesz. Jó filmezést, kellemes ünnepeket!

Mit szólnál, ha azt mondanánk, hogy a következő karácsonykor már felirat nélkül, angol nyelven nézheted az ünnepi filmeket? Elhinnéd, ha azt állítanánk, hogy minden szót érteni fogsz belőle? Ilyen határozott nyelvtudásra vágysz te is? Akkor ne halogasd tovább, hanem válaszd a Speak! Nyelviskola angolóráit, és első lépésként pedig próbáld ki a módszert egy ingyenes és kötelezettségmentes bemutatóórán. Ezen az oldalon találsz információt a módszerünkről és tudsz jelentkezni a bemutatóórára.

Gerenda Ingrid
szövegíró

Share This