Kép forrása: canva – canva.com

A fiatalok igényei a közoktatással szemben igen sokrétű és számos tényezőtől függenek. A továbbiakban részletesen bemutatom, mit kedvelnek és mit nem a fiatalok az iskolai oktatásban és angol oktatásban.

Interaktív órák

Az interaktív és gyakorlat orientált órák az elmúlt évtizedben nagy sikernek örvendenek. Az olyan oktatási módszerek, mint a projektmunka, csoportmunka és egyéb gyakorlati feladatok lehetőséget adnak a fiataloknak, hogy saját tapasztalataikon keresztül mélyítsék el az anyagot, egyúttal aktívan részt vegyenek az órákon, ne csak passzív résztvevői legyenek. Az angol közoktatásban kifejezetten lényeges a diákok bevonása a foglalkozásokba, ugyanis a célnyelv folyamatos használata elengedhetetlen egy nyelv megtanulásához.

Technológia használata

A mai világban tagadhatatlan, hogy nélkülözhetetlen a modern technológia. A fiatalok állandó kapcsolatban vannak az online világgal, ezáltal sokszor az internet negatív hatásait tartjuk szem előtt.  Az órákba való beiktatással azonban nem csak érdekesebbé, de hasznosabbá is lehet őket tenni. Az online hanganyagok, digitális táblák segítik a diákokat, hogy jobban megértsék az anyagot, mindemellett lehetőséget ad nekik, hogy új és hasznos oldalát ismerjék meg a világhálónak.

Szociális élet

A fiatalok számára a közösségi élet az egyik legfontosabb tényező az iskolában. A klubok, rendezvények, szakkörök és sporttevékenységek mind segítik őket abban, hogy szoros kapcsolatokat és barátságokat építsenek ki, mindazonáltal hozzájárulnak ahhoz, hogy a diákok jól érezzék magukat az iskolában. A tanulók közérzete mindig nagy hatással van a motivációjukra. A különböző cserediák programokra, mint például az Erasmus program állandóan túljelentkezés van.  Az ilyen programokon alkalmuk van a középiskolásoknak és az egyetemistáknak gyakorlati úton elsajátítani új képességeket a nyelvtudásuk fejlesztése közben.

Rugalmas tanulási lehetőségek

A fiatalok szeretik, ha lehetőségük van egyénre szabott tanulási utakra, főleg, ha a döntés a kezükben van. Az olyan oktatási rendszerekben, amelyekben a fiataloknak lehetőségük van a saját érdeklődési körükre koncentrálni, és gyakran saját tempójukban haladni, legtöbbször jobb eredményeket vélünk felfedezni. Az interaktív és érdekes fakultatív órákra előszeretettel jelentkeznek a fiatalok.

Mi az, amit NEM szeretnek a fiatalok a közoktatásban?

Túlzott terhelés

A diákok gyakran panaszkodnak a túlzott terhelésre és állandó számonkérésre. A rengeteg házifeladat és elérhetetlen követelmény, mind elősegíti azt, hogy a fiatalok kimerültek és motiválatlanok legyenek. Ez a stressz gyakran negatív hatással van a mentális egészségükre is. Célokra és elvárásokra szükség van, azonban a túlzott terhelés hatására ezek csak elhomályosulnak a diákok számára.

Elavult és unalmas tananyag

Mint legtöbben, sok fiatal se szereti az unalmas és elavult tananyagot. A pandémia alatt bevezetett online oktatás is mutatta, a passzív oktatás ritkán hoz eredményeket. A csupán tankönyvekből való ütemes oktatás hébe-hóba enged ki a kezei közül magabiztosan angolul beszélő fiatalokat. A tömérdek mennyiségű tananyag, amely nem veszi figyelembe a modern világ kihívásait és lehetőségeit; gyakran megakadályozza, hogy igazi tudást szerezzenek és nehezebben érthető számukra. A merev és rugalmatlan oktatási rendszerek egyáltalán nem kedveltek a diákok körében, hisz nem teszi lehetővé, hogy saját tempójukban az erősségeikre vagy éppen az érdeklődési köreikre koncentráljanak.  

A valós élettől való eltávolodás

A túlságosan elméleti órák, melyek nem kapcsolódnak a való élethez vagy a jövőbeli karrierlehetőségekhez se tartoznak a legnépszerűbbek közé. Hiszen a gyakorlati alkalmazás hiányzik, így számos esetben a tudás elveszik.

A fiatalok preferenciái és elégedetlenkedései rengeteget változtak az elmúlt évtizedekben, akárcsak a világ körülöttünk. A rendszernek a 21.századi követelményekhez kell megfelelően alkalmazkodnia, hogy az (angol) oktatás nem csak eredményes, de élvezetes és inspiráló legyek a diákok számára.

Hasonló tartalmakért kövess minket social media felületeinken! Ha az angolod még fejlesztenéd, akkor pedig tanulj a Speak! Nyelviskola angolóráin, és első lépésként pedig töltsd ki ingyenes online angol szintfelmérőnket.

Hrncsár Hanna Boróka

Share This