Napjainkban már gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy a mindennapjaink és a munkánk során ne kelljen számítógépet és egyéb digitális eszközöket használnunk.

Esetenként ráadásul nem elég, hogy ismerjük az ezekre vonatkozó magyar szakkifejezéseket, angolul is meg kell tanulnunk őket. Ezért most beavatunk az IT-terület legfontosabb kifejezéseibe.

A legfontosabb munkaeszközöd: a kommunikáció

Sőt, nem vállalunk nagy kockázatot azzal, ha azt mondjuk, ez a legfontosabb eszközöd a mindennapok során. Ha belegondolsz, a külföldi utazásokkal kapcsolatosan leggyakrabban felmerülő félelmek egyike éppen az, hogy nem tudjuk megértetni magunkat az helybéliekkel.

A világon minden élőlény kommunikál, de olyan összetett és precíz rendszert, mint az emberi információcsere nem tapasztalhatsz egyetlen más élőlénynél sem.

Nemcsak a mindennapok során van rendkívül fontos szerepe a kommunikációnak, hanem a munkahelyünkön is.

Nem rendelkezni a szakterületedre vonatkozó szókinccsel gyakorlatilag annyi, mint recept nélkül főzni egy olyan ételt, amelyhez nem ismered a hozzávalókat, vagy úgy kifutni a focipályára, hogy sosem gyakoroltál labdakezelést.

Kis szerencsével megúszhatod a totális leégést, az viszont garantált, hogy egyetlen percét sem fogod élvezni a folyamatnak.

Magyarul már megy?

Minél inkább ismered a magyar szakirodalmat, annál inkább tisztában vagy az iparágad jellemzőivel. A szakértői státusz és az ezzel járó tisztelet e nélkül elérhetetlen álom marad csupán. A legfrusztrálóbb jelenség, amikor valaki az élete során már korábban is jelentős időt töltött angoltanulással, ám amikor a szakmai nyelvtudását kéne elővennie, kellemetlen, küzdelmes perceknek néz elébe.

Az általános-, illetve a szaknyelvtanulás között tehát lényegében egy nagy különbség van, ez pedig az, hogy a szakmai nyelv elsajátításához már az anyanyelvi (vagyis magyar) alapok megtanulása is nehéz lehet.

Az viszont hatalmas előny, ha magyarul már ismered a szakszavakat, van egy általános angolnyelvi készséged, és angolul csak szószedetekkel kell foglalkoznod.

A C++ és a Java már megy, de mi a helyzet az angollal?

Tételezzük fel az optimálisabb helyzetet, miszerint a szakmád nyelvén olyan természetességgel kommunikálsz, mint Harry Potter párszaszóul.

Ebben az esetben ugyanis “csupán” annyi a feladatod, hogy megtanuld a legfontosabb szavakat, amelyeket a munkád során használsz. (Haladjunk az alapoktól.)

66 IT-szakmai kifejezés

64. Web – háló
  65. Webmaster – webmester
  66. Wireless – vezeték nélküli