Kép forrása: canva – canva.com
Javában tombol az esküvőszezon! A magyar hagyományok rendkívül színesek és izgalmasak, ugyanakkor a menyegzőkön sok-sok külföldi szokás is előfordul, amelyeknek az eredetéről talán nem sokat tudunk. Utánajártunk az angolszász tradícióknak, és találtunk néhány furcsaságot is! Hogy mit is jelentenek valójában ezek a babonák? Most kiderül!
A menyasszony átemelése a küszöbön
Az Egyesült Királyságban a menyasszony küszöbön történő átemelése spirituális, és gyakorlati célt is szolgált: egyrészt, hogy megvédje őt a gonosz szellemektől, másrészt megakadályozza, hogy véletlenül beleakadjon a ruhájába. Amikor a vőlegény a karjában átviszi menyasszonyát új otthonuk küszöbén, közös életük útjára lépnek. Még ma is nagyon népszerű szokás, habár eredeti jelentősége némiképp átalakult az évek során. Manapság inkább a vőlegény erejét jelképezi, azt, hogy átsegíti a szeretett nőt a felmerülő akadályokon, a menyasszony mindenben számíthat rá. Egy biztos, az 1900-as években, és napjainkban is kulcsfontosságú, boldog pillanat ez az ifjú pár életében, még ha nem is hisznek a babonákban.
Valami régi, valami új, valami kölcsön és valami kék
Ez a népszerű esküvői hagyomány az 1800-as években kezdődött, és egy régi angol mondókához kapcsolódik, ami először 1871-ben jelent meg a St James’ magazinban. Az eredeti versike így szól angolul:
“Something old, something new, something borrowed, something blue, and a sixpence in her shoe.”
A hagyományos rím első négy sora jól ismert, az eredeti változatból az utolsó sor ugyanakkor mára már feledésbe merült. Arra a viktoriánus kori szokásra utal, miszerint a menyasszony édesapja egy hat pennys érmét tesz a lánya cipőjébe, ezzel jelképezve az eljövendő szerencsét. A barátoktól és családtagoktól kapott ajándékok az új kezdetet szimbolizálják az ifjú pár számára. Ezek az apróságok fontos jelentőséggel bírnak, hiszen a násznép, a család és a barátok a szeretetüket fejezik ki velük. A kék szín a tisztaságot ábrázolja, és a régi hagyomány szerint a kék ajándék egy háromfogú fésű, ami a gyermekek ígéretét, és az áldással teli, boldog házas éveket jelképezi.
A menyasszony hagyományosan az esküvő előtti napon kapja meg a gondosan kiválasztott tárgyakat: valami régit, valami újat, valamit kölcsönbe és valamit, ami kék. Az Egyesült Királyságban a leggyakrabban ezek a legnépszerűbb ajándékok:
- Valami régi: az örömapa az édesanyja, vagy nagymamája gyűrűjével ajándékozza meg a menyasszonyt
- Valami új: a menyasszony édesanyja új fülbevalót ad a lányának
- Valami kölcsön: egy közeli barát vagy családtag kölcsönad a párnak valamit, ami hasznukra válhat a nászúton
- Valami kék: a vőlegény édesanyja kézzel készült, kékre festett csipkét ajándékoz a menyasszonynak, ebből készülhet majd a fátyol, vagy az esküvői dekorációhoz használják fel
Rizsdobálás
A 20. század eleje óta népszerű szokás Angliában, hogy az ifjú párt rizzsel dobja meg a násznép, hogy jólétet, jó egészséget és sok gyermeket kívánjanak nekik. Ez a rituálé mára az egész világon elterjedt, leggyakrabban fehér rizst használnak, mert a tisztaságot jelképezi, de néhány esküvőn konfettit vagy virágot dobnak a menyasszonyra és a vőlegényre, miután kimondták a boldogító igent. A párra hulló rizs szerencsét és termékenységet biztosít az ifjú házasoknak, és ezt már az ókori görögök és rómaiak is így tartották.
A menyasszony és a vőlegény nem találkoznak a ceremónia előtt
Az USA-ban a menyasszony és a vőlegény nem találkoznak az esküvő napját megelőzően, csak az oltár előtt láthatják meg egymást. Ez a szokás a viktoriánus korban terjedt el, amikor a feleség inkább számított tulajdonnak, mint egyenrangú társnak a házasságban. Így biztosították, hogy a menyasszony szép és kívánatos marad a férje számára. Habár nem fűződik hozzá kedves történet, a jegyespárok a mai napig tartják ezt a szokást. A menyasszonyok így akarják meglepni választottjukat, sokan a ceremónia előtt, szűk családi körben találkoznak először, míg mások csak akkor vetik egymásra az első pillantást, amikor az oltár felé közelednek.
Megőrizni egy szeletet az esküvői tortából
Furcsán hangzik? Pedig Amerikában bevett gyakorlat! Az ifjú pár az esküvői tortából meghagy néhány szeletet, ha emeletes a torta, akkor a legfelső “szintet”, és lefagyasztják, hogy az első házassági évfordulójukon, vagy első gyermekük keresztelője napján közösen fogyasszák el. Ennek a tradíciója a 19. századig nyúlik vissza, amikor is a szerencse szimbólumaként tartották számon az esküvői tortát. Valószínűleg sokan ódzkodnak tőle, hogy egy évig őrizzék a süteményt, és felmerül a kérdés, hogy a viktoriánus korban vajon hogyan biztosították a torta frissességét. Akkoriban a torták inkább gyümölcskenyérre hasonlítottak, ezért sokkal tovább bírták, mint a napjainkban népszerű krémes csodák. Manapság is sokan követik ezt a hagyományt, de vannak olyanok is, akik a jeles napon inkább felkérnek egy cukrászdát, hogy készítsenek egy kisebb verziót az esküvői tortából, és azzal ünneplik a jeles évfordulót. Sok esküvői hagyományhoz hasonlóan a torta megmentésének lényege az, hogy a pár megerősítse, majd felidézze az esküvőn tett fogadalmát.
Elásni a bourbont
Ha már furcsa szokások, az USA déli államaiban is találtunk egy érdekességet. Hagyomány, hogy a pár az esküvőjük előtt egy hónappal elás egy üveg nemes Kentucky bourbont, méghozzá fejjel lefelé, azon a helyen, ahol a menyegzőt tartják majd. Hogy miért? Nos, a babona szerint így biztosítják, hogy a lagzi napján napsütéses jó idő legyen! Ennek a déli hagyománynak az utolsó lépése valójában a szertartás után történik. Miután a pár kimondta a boldogító igent, együtt kiássák az üveget, és ezzel koccintanak, bevonva a násznépet is.
Szeretnél még többet megtudni az angolszász szokásokról, de úgy érzed, hogy a nyelvtudásod még nem elég ehhez? Semmi gond, ugyanis nálunk bármilyen tudásszintről elkezdheted a tanulást! Töltsd ki ingyenes online angol szintfelmérőnket, aztán kezdődhet egy új kaland a Speak! Nyelviskolában!
Gerenda Ingrid
szövegíró