Kép forrása: canva – canva.com
A brit monarchia a világ egyik legrégebbi és legjelentősebb uralkodói intézménye, amelynek története több mint ezer évet ölel fel. A monarchia folyamatosan fejlődött, alkalmazkodott a változó időkhöz, és továbbra is a brit kultúra és identitás létfontosságú része. Hosszú, szövevényes történelme során lenyűgöző tények és érdekességek tárházát fedezhetik fel a történelem szerelmesei. Ebben a bejegyzésben most hét kevésbé ismert tényt tárunk fel a brit monarchiáról!
A király Skóciában
Amikor III. Károly brit király trónra lépett, egyben Skócia királya is lett, a skót királyi cím azonban elkülönül az Egyesült Királyság királya címtől, és mindkettőhöz eltérő szerep és felelősség társul. A skót monarchia hagyományosan saját, egyedi szertartásokkal és szokásokkal rendelkezik, amelyek eltérőek az angol szokásoktól. A skót koronázási szertartás például magába foglalja a Scone of Stone, vagyis a Scone-i kő használatát, amelyet évszázadokig felhasználtak a skót, majd az angol, majd a brit koronázási szertartásokban. Korábban a ma már romos scone-i apátságban őrizték, ám sok évszázados angliai távollét után 1996-ban az edinburgh-i várban helyezték el. Egy másik egyedülálló hagyomány a The Royal Standard of Scotland, vagyis a skót királyi zászló, amit II. Sándor skót király óta minden uralkodó használ. Ha a zászlót kihelyezik az uralkodói rezidenciára, az azt jelenti, hogy az uralkodó nem tartózkodik a birtokon.
Akiket megillet a cím
A brit királyi családban az utódlási sorban elfoglalt helytől függően különböző címeket tartanak fenn a családtagok számára. Például a walesi herceg címet automatikusan az uralkodó elsőszülött fia kapja, míg a Cornwall hercege és Rothesay hercege címet szintén a legidősebb fiú kapja, attól függően, hogy Angliában vagy Skóciában tartózkodik éppen. A York hercege cím az uralkodó második fiát illeti, jelenleg András herceg birtokolja. Ezenkívül a Princess Royal címet az uralkodó legidősebb lánya kapja, aki jelenleg Anna hercegnő, II. Erzsébet elsőszülött lánya.
A brit Királyi Gárda
Ha Londonra gondolunk. az elsők között ugranak be a Buckingham-palota előtt fegyelmezetten álló, medveszőrkucsmát és piros egyenruhát viselő őrszemek. A őrség tagjai akik a palotánál is szolgálnak, a Brit Királyi Hadseregen belül a Household Division részleghez tartoznak. Ők felelősek egyrészt a királyi rezidenciák őrzéséért és különböző ceremoniális feladatok ellátásáért, másrészt a gyalogság szolgálatáért és az ország védelméért is. Hivatásuk megköveteli, hogy éberek, és minden helyzetre felkészültek legyenek, függetlenül attól, hogy a palotát őrzik vagy a csatatéren szolgálnak. A Királyi Gárdát 1660-ban alapították a királyi család védelmére, miután a korábban kivégzett I. Károly fia, II. Károly néven a trónra került, ezzel véget vetve a rövid életű köztársaságnak a szigetországban.
Királyi otthonok
Tudtad, hogy a Buckingham-palota csak Viktória királynő 1837-es trónra lépése óta a brit uralkodó fő rezidenciája? Bár az éppen aktuális uralkodó a Buckingham-palotában él, a monarchia hivatalos rezidenciája. A Buckingham-palota előtt a St. James’s Palace volt az uralkodó rezidenciája, még Viktória királynő idejében is a királyi udvar továbbra is a St. James’s Palace-ból működött, hivatalosan még a mai napig ez a monarchia székhelye, valamint itt történik az új uralkodó kikiáltása, legutóbb III. Károly brit királyé 2022. szeptember 10-én.
Alkotmány nélkül?
Az Egyesült Királyság Alkotmánya azon törvények és jogelvek összessége, amelyeken az Egyesült Királyság jogrendje alapul. Sok más országgal ellentétben a brit alkotmány íratlan, vagyis nem egyetlen kézzel fogható dokumentum foglalja össze, hanem több írott dokumentum testesíti meg, de vannak íratlan forrásai is, mint a parlamenti szokásjog és a felségjogok. Az Alkotmány emiatt rugalmas és viszonylag könnyen megváltoztatható, lehetővé téve, hogy alkalmazkodjon a változó körülményekhez és a politikai klímához. Ez a rugalmasság lehetővé tette a brit kormányzati rendszer fejlődését az évszázadok során, és biztosította, hogy továbbra is releváns maradjon a modern társadalom számára.
A regnáló uralkodók nevei
A trónra lépéskor az újonnan megkoronázott uralkodó egy fontos kérdéssel néz szembe: milyen néven méltóztatik uralkodni? Ez a döntés az uralkodó feladata. A történelem során rengeteg uralkodó választott magának új nevet a koronázáskor, hátrahagyva a születéskor kapott keresztnevüket. Csak néhány példa közülük: Viktória királynő Alexandrina néven látta meg a napvilágot, VI. György király trónra lépéséig az Albert nevet viselte, VIII. Eduárd eredeti neve pedig Dávid volt. A névválasztásnak nagyobb a jelentősége, mint elsőre gondolnánk, ezt Albert herceg 1936-ban hozott stratégiai döntése is példázza. Testvére, VIII. Edward lemondását követően felvette a VI. György király címet, ezzel hangsúlyozva a folytonosságot és a stabilitást. Károly herceg trónra lépésekor a III. Károly név mellett döntött habár sokan úgy gondolták, hogy VII. György királyként fog majd uralkodni.
A korona soha nem hal meg
Érdekesség, hogy a brit korona intézménye a folytonosság elvét követi, ezért a monarchia tulajdonképpen halhatatlan. Természetesen az uralkodók előbb vagy utóbb elhaláloznak, de abban a pillanatban, ahogy a király vagy a királynő meghal, az utódja azonnal a helyébe lép. Ez egyben azt is jelenti, hogy a királyi zászló sosincs félárbócra engedve, néhány kivételtől eltekintve, legutóbb például II. Erzsébet királynő halálakor, 2022-ben.
Eleged van a szorongásból? Leküzdenéd a félelmeidet, és elindulnál az úton, amelynek a végén a brit monarchiában bárhol tudnál gyomorgörcs nélkül kommunikálni? Minden csak gyakorlás kérdése, és mi itt vagyunk, hogy megtanítsunk téged angolul. Tedd meg az első lépést, és töltsd ki az ingyenes online angol szintfelmérőnket!
Gerenda Ingrid
szövegíró