Talán nem most hallod először, hogy a hallás utáni szövegértés zenehallgatással is fejleszthető.

Kapcsold ki az agyad és egy másodpercig hallgasd a környezeted.
Mit hallasz?
Éppen egy zsúfolt metrón vagy nyilvános helyen vagy? Zenét hallgatsz? Valaki beszél a közelben?

A fül rendkívül érzékeny szerv, amely végeredményben sokkal többet mond a környezetről, mint amennyit elvárnánk.

És amikor a nyelvről van szó, a fül és az agyunk sokkoló hatékonysággal dolgozik együtt azért, hogy a legrosszabb akusztikus környezetben is megtalálják a leginkább szaggatott szavakat.

Természetesen ez nem mindig így van. Legtöbbször néhány hallgatást vesz igénybe, még mielőtt el tudnám kapni egy dal összes szavát, még magyarul is.

Sokan azt mondják, hogy a hallgatás a legnehezebb része a nyelvtanulásnak.

Ezért most ebben a cikkben megnézzük, miért fontos a hallásértés fejlesztése, és hogyan használhatsz bizonyos stratégiákat.

Miért olyan fontos időt szánni a hallásértés fejlesztésére?

A beszélgetési kompetencia elengedhetetlen, ahhoz, hogy elsajátíts egy idegennyelvet.

Volt már, hogy elvesztél egy beszélgetésben?

Velem már annyiszor történt, hogy meg sem tudom számolni.

Nehéz folytatni úgy egy beszélgetést, hogy nem tudsz igazán részt venni benne, de sokkal rosszabb, ha nem is érted, hogy mit mondanak.

Ha képes vagy megérteni a másik személyt, de a saját szókincsed cserben hagy, akkor az egész beszélgetés és az összes kihagyott lehetőség hatalmas, villogó neonjelzéssé válik, amely megmondja, hol rejlik a probléma az angolodban.

Nem tudtad azt mondani, „amikor elmentem a boltba múlt kedden”? Dolgozz a nyelvtanodon.

Nem tudtad felidézni a „cheese” szót? Ellenőrizd a szótárat.

Ezzel szemben nehezebb tudni, hogy min kell javítani, ha egyáltalán nem érted meg a másik személy beszédét.

A hallásértés készségének hiánya megakadályozza, hogy megértsük, hogyan és mit kell javítani.

És ez még mind semmi. Képzeld el, hogy turistaként használod a nyelvet. A legtöbb turista csak egyszerű mondatokkal foglalkozik.

Amikor megkérdezed: „Mi van ebben a levesben?”, Csak emlékezned kell arra, hogyan kell mondani egy mondatot, de készen kell állnod arra is, hogy megértsd a választ, legyen az csirke, rizs vagy sertés agy. (Nagyon nem mindegy. :D)

Intenzív hallásértés gyakorlat

Mi az az intenzív hallgatás és miért csináld?

Az intenzív hallgatás annyit jelent, hogy időt szánsz arra, hogy igazi, anyanyelvű tartalmakat fogyassz.

Ez rengeteg erőfeszítéssel jár – ezért nevezik intenzívnek.

Íme, hogyan kell csinálni.

Válassz egy rövid klipet, és hallgasd meg néhányszor.

Vegyünk egy rövid részt, egy podcastet vagy videót, ami egy kissé kihívást jelent.

Olyan dolognak kell lennie, amit nehéz megérteni először, de világosabbá válik, ahogy többször meghallgatod.

Az első néhány alkalommal, amikor leülsz intenzív hallgatásra, válassz egy olyan témát, amit már ismersz és kedvelsz.

Így valószínűleg már ismered az alkalmazott szókincs nagy részét, és csak a füledet kell ráhangolnod a nyelv hangzására.

Például én most Beyonce egyik számát választottam, mivel imádom, ahogy kiejti a szavakat (no meg a zenéjét is) 😊

Amikor először meghallottam, nagyon kíváncsi voltam miről énekel, és baromi jó érzés volt a kocsiban ülve hallgatni, és érteni a szöveget. Bár ennyi év angol tanulás és külföldön tartózkodás után is volt, amit nem értettem, ezért elolvastam a dalszöveget. (Itt: https://www.azlyrics.com/lyrics/beyonceknowles/daddylessons.html)

Miután elolvastam és másnap újra hallgattam, már énekeltem nem csak dúdoltam, és tudtam miről van szó.

Ne feledkezzünk meg egy másik Beyonce számról sem, amivel még a Subjunctive Mood-ot (kötőmód) is megtanulhatod 😀

Készíts egy leiratot, abból, amit hallottál

A cél ezzel az, hogy szóról szóra leírd egy lapra, amit hallasz.

Így többször kell meghallgatnod.

Írd le, amit csak tudsz, minden alkalommal.

Ez az ismétlés beindítja az agyadat, és rájössz, hogy sokkal többet tudsz megérteni, mint gondoltad.

Olyan, mintha rap zenét hallgatnál. Nem mindig figyelsz minden szövegre, amíg szándékosan meg nem próbálod megérteni őket.

És egyébként a nap végén az ismétlődő szakaszok még mindig csenghetnek a füledben lefekvés előtt.

Ellenőrizd a jegyzeted

Valószínűleg olyan szavakat is felismertél, amelyeket még csak nem is tudsz, csak hallgattad őket újra és újra. Ez igazán nehéz és becsapós, szóval a végén büszke lehetsz magadra, ha sikerült 😉

Ezt követően, ha még vannak olyan szavak, amelyeket nem tudsz kitalálni, hagyd őket egy darabig, és végezz némi olvasási vagy szókincs gyakorlatot.

Jó szórakozást és jó tanulást 🙂

A hallás utáni szövegértés fejlesztése fontos része a nyelvtanulásnak, de ha szeretnéd teljessé tenni a tudásod, és meg szeretnél tanulni angolul beszélni, akkor próbáld ki 100% beszéd, 0% könyv módszerű angol tanfolyamainkat. Első lépésben jelentkezz be ingyenes szintfelmérőnkre itt és most (+azonnali ajándék a regisztrációért):

button