Kép forrása: canva – canva.com

Két angolul beszélő ország, de két nagyban eltérő kultúra: mi sem lehet különbözőbb, mint az Egyesült Királyság és az USA. Londonban bármikor megkóstolhatjuk az Egyesült Államok legnépszerűbb ételeit, mint ahogy Amerikában is találhatunk néhány ízig-vérig angol dolgot. Bizony, néhány történelmi jelentőségű angol tárgy és dolog az idők során átkerült a tengeren túlra. Ezekből ötöt mutatunk most, és azt is elmeséljük, miért és hogyan tették meg ezt a nagy utat. Tarts velünk!

A Resolute asztal

Egy turista számára kihagyhatatlan látnivaló az Ovális Iroda, az Amerikai Egyesült Államok elnökének munkahelye, amelyet 1902-ben alakítottak ki a Fehér Ház nyugati szárnyában. Amint egy új elnök hivatalba lép, rendszerint egy kicsit átalakítja, saját ízlésére szabja az ikonikus helyiséget, kicseréli a szőnyeget, a függönyöket, alkalomadtán a bútorokat is. Egy dolog azonban változatlan, a közel 600 kg-os Resolute asztal, ami az angol HMS Resolute nevű hajó maradványaiból készült. Ezt Viktória királynő ajándékozta Rutherford B. Hayes elnöknek 1880-ban, azóta három elnök, Johnson, Nixon és Ford kivételével mindenki használta, habár az Ovális Irodába csak 1961-ben került, John F. Kennedy kérésére. A Resolute hajó 1852-ben indult útjára, hogy felkeresse az eltűnt Sir John Franklin felfedezőt, de sajnos elakadt a jégben, ezért két évvel az eset után a legénység elhagyta a fedélzetet. A szellemhajóként kóborló Resolute-ot végül amerikai bálnavadászok találták meg, később a szenátus visszaküldte a hajót Nagy-Britanniába. A hajóból egyébként több tárgy is készült, asztalok, kisebb bútorok és használati tárgyak is, de a Resolute asztal az egyetlen, ami a mai napig az USA-ban található.

Bacon’s Castle

Noha ez a kastély teljes egészében Amerikában, Virginia államban épült, mégis az Egyesült Királysághoz köthető. Egy gazdag üzletember, bizonyos Arthus Allen építtette a családja számára 1665-ben, és ez ma a legrégebbi, téglából épült ház az Egyesült Államokban. De nem csak ezzel a címmel büszkélkedhet, mert egyben ez a Jakab-kori építészet és a klasszikus angol kert legkorábbi példája Amerikában. Nevét arról kapta, hogy az épületet Nathaniel Bacon követői szállták meg az 1675-1676-os Bacon-lázadás során, amely az ország történetének első fegyveres lázadása volt, és száz évvel az amerikai gyarmatok függetlenségének kikiáltása előtt ért véget. A Bacon’s Castle ma történelmi múzeumként üzemel, 40 hektáros melléképületekkel, istállókkal, rabszolga- és bérlői szállásokkal, füstölő helyiségekkel és egy 17. századi angolkerttel.1970-es felújítása óta műemléki értékvédelem alatt áll.

London Bridge

A történelem során számos “London Bridge” hidalta át a Temzét az Egyesült Királyság fővárosában. Az első az Old London Bridge nevet viselte, amelyet 1209-ben építettek. 1831-ben a New London Bridge váltotta, majd 1967-ben egy modern híd épült a helyére. Egy amerikai olajmágnás, Robert P. McColloch ekkor megvásárolta az előző hidat, és minden elemével együtt átszállította az USA-ba, egészen pontosan az arizonai Lake Havasu Citybe költöztette. A szerkezetet Londonban szétszerelték, darabjait megszámozták, majd hajóval új helyére szállították, ahol három év alatt újra összeszerelték, akár egy építőjátékot. De miért akart egy olajmágnás Amerikába vitetni egy brit hidat? Nos, azért, mert az általa alapított település szinte kongott az ürességtől, és szerette volna valami látványos műemlékkel gyarapítani a városkát. Az átadást követően az emberek rendkívül kíváncsiak voltak a hídra, ugyanakkor a briteknél szárnyra kapott az a pletyka, miszerint a pénzes, ám de tudatlan amerikai igazából a Tower Bridge-re adott ajánlatot, és nagyon csalódott volt, mikor egy egyszerűbb kőhidat kapott helyette. McColloch természetesen ezt a felvetést mindig is tagadta.

Agecroft Hall

Egy újabb brit épület az USA-ban, Virginia államban, ez azonban eredetileg valóban az Egyesült Királyságban épült. A lenyűgöző Tudor-kastélyt a 15. században építették, habár a ház eredeti, lancashire-i alapja már 1292-ben is megvolt. Miután az itt élő család utolsó leszármazottja is elhunyt, az épület elhagyatottá vált egészen 1926-ig, amikor Thomas C. Williams meg nem vásárolta egy árverésen 19 000 dollárért (ami ma kb. 293 000 dollárnak felel meg). Ebben az időszakban sok tehetős amerikai család építtetett magának ehhez hasonló birtokot, az európai építészeti stílusokat követve. A gazdag vállalkozó egy igazi kastélyt képzelt el magának 23 hektáros telkén, és ezért egészen Angliáig utazott. Az Atlanti-óceánt átszelve, tégláról-téglára érkeztek meg Richmondba a ház darabjai. A megbízott építész ugyanakkor nem követte pontosan az eredeti épület terveit, hanem egy funkcionális és kényelmes kastélyt álmodott meg, ami az angol elődjére emlékeztetett. Az eredeti alaprajzot elhagyva, 20. századi berendezésekkel készült el a kastély két év alatt, az újjáépítés költségei közel 250 000 dollárba kerültek. Sajnos a tulajdonos nem sokáig élvezhette csodás birtokát, a kastély átadása után egy évvel meghalt, végrendeletében azonban még megjegyezte, hogy özvegye halála után az épületet alakítsák múzeummá.

RMS Queen Mary

A Queen Mary 1936. május 27-én futott ki első útjára Southamptonból. Ekkor a világ második legnagyobb óceánjárója volt a francia Normandie után és „expressz” óceánjáróként működött Southampton és New York között. A hajót Mary of Teckről, V. György brit király feleségéről nevezték el. A Queen Mary 311 méter hosszú, névleges hasznos térfogata 81 237 bruttó regisztertonna. Összehasonlításképp, a Titanic 270 méter hosszú volt és névleges hasznos térfogata pedig 46 000 bruttó regisztertonna. A Queen Mary harmincegy évig teljesített szolgálatot a polgári hajózásban, a második világháború alatt pedig katonai csapatszállításra használták. Ausztráliába rendelték, álcázó festést kapott, hogy ottani és új-zélandi csapatokat szállítson. Nagy sebessége miatt lehetetlenné tette az ellenséges tengeralattjárók számára, hogy utolérjék. A háború után ismét a Queen Mary uralta a transzatlanti utasforgalmat 1967-es nyugdíjba vonulásáig. Azóta a kaliforniai Long Beach-en horgonyoz, hotelként, múzeumként és rendezvényközpontként üzemel. Népszerű célpont a szellemvadászok körében is, ugyanis az a hír járja, hogy a fedélzeten kísértetek járnak. A látogatók elmesélése szerint gyermekhangok hallatszanak a néhai gyermekőrző szobából és visszhangok a kiürített úszómedencéből.

Ugye milyen szuper lenne meglátogatni ezeket a történelmi angolos helyeket? Hát még az milyen jó lenne, ha önbizalommal telve, bátran társaloghatnál a helyiekkel angolul! Nálunk a Speak! Nyelviskolában mindent megtanulhatsz, és olyan tudást kaphatsz, amivel magabiztos lehetsz! Töltsd ki a szintfelmérőnket, és csatlakozz több ezer elégedett diákunkhoz!

Gerenda Ingrid
szövegíró

Share This