Kép forrása: canva – canva.com
Biztos, hogy mindegyik az USA-ból származik?
Az Egyesült Államokat a kultúrák olvasztótégelyének nevezik. Nem meglepő, hogy a különböző nemzetiségű és etnikumú embereknek hála rengeteg szokás és hagyomány gazdagítja az országot, beleértve az amerikai konyhát is! Amcsi fogások nyomába eredtünk, és a legtöbbről kiderült, hogy nem is annyira amerikaiak, mint eddig hittük. A második részre is tartogattunk izgalmakat, olvass tovább, hiszen az angoltanuláshoz az is hozzátartozik, hogy jobban megismerjük az amerikai és angol ételeket és a történetüket!
Sültkrumpli
Ó, igen, a híres french fries, ami szinte minden amerikai főétel elengedhetetlen körete! Persze nem véletlenül nem american fries néven vált ismertté. Hogy megismerjük a történetét, egészen az 1700-as évekig kell visszarepülünk az időben a Maas folyó területére, ami Franciaország, Belgium és Hollandia területén folyik. Az itt élő halászok többnyire bőséges fogással tértek haza, de ha pechjük volt, és nem akadt semmi a horogra, vagy a kemény telek alatt a befagyott víz ellehetetlenítette a halászatot, más ételt kellett az asztalra varázsolniuk. A feljegyzések szerint halformájúra szelték a burgonyát, és így sütötték ki a nehéz időkben, ez a finomság az évszázadok alatt pedig nagyon népszerűvé vált a térségben. Az első világháború idején a belga-francia határon állomásozó amerikai katonák is rákaptak az aranysárgára sült krumplicsíkokra. Habár a burgonya Amerikából érkezett Európába, a tökéletes sültkrumpli recept Európából indult meg hódító útjára az USA-ban, és villámgyorsan közönségkedvenccé vált.
A sültkrumplinak vannak ám még titkai. Ebben a videóban lehull a lepel valamennyiről:
Popcorn
A mozikban az egyik legkedveltebb rágcsálnivaló a pattogatott kukorica, vagyis a popcorn. Joggal gondolhatnánk, hogy egyidős lehet a mozival és a filmkészítéssel… de ez nem áll közel a valósághoz. Peru keleti részén több ősi sírban is találtak pattogatottkukorica-maradványokat, sőt, az aztékok is kedvelték ezt a finomságot, és írásos feljegyzések rögzítik, hogy a fiatal lányok különböző ünnepségeken pattogatott kukoricából készült füzért viseltek a fejükön. Az USA-ban való elterjedését viszont nagy valószínűséggel a Nagy-tavak mentén élő irokéz indiánoknak lehetünk hálásak, ugyanis tőlük leste el egy francia gyarmatosító a pattogatott kukorica készítésének csínját-bínját. A kukoricaszemeket forró homokkal teli edényekbe öntötték, ahol a hő hatására a szemek kipattogtak. De nemcsak az íze miatt lett közkedvelt, hanem azért is mert megfizethető volt. A nagy gazdasági világválság és a II. világháború idején a cukorhiány következtében a popcorn vált a legnépszerűbb rágcsálnivalóvá.
Ha valami különlegeset próbálnál ki, akkor kövesd kedvenc sztárséfünk, Gordon Ramsay receptjét, aki megmutatja, hogyan készül a sós karamellás popcorn:
Bagel
A legtöbb amerikai finomsághoz hasonlóan a fánk formájú puha pékárut, a bagelt is európai bevándorlók hozták magukkal. Lengyelországból indult hódító útjára, ahol már az 1600-as évek óta sütötték a zsidó közösségek. Konkrét bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy pontosan ki készítette az első bagelt, de annyi bizonyos, hogy a “lyukas zsemle” évszázadokon keresztül népszerű volt Lengyelországban. Az 1900-as években azonban minden megváltozott, amikor a tengerentúlra emigrált zsidó pékek magukkal vitték a bagelsütés hagyományát. Az USA-ban és Kanadában is gyorsan népszerűvé vált, eközben Lengyelországban szinte az emléke sem maradt meg. A bagel a New York-i gasztrokultúra alapvető elemévé vált, egy anekdota szerint a kórházak sürgősségi osztályán reggelente sorban állnak azok, akik a bagel félbevágása közben óvatlanul megvágták magukat. Kell ennél érzékletesebb bizonyíték arra, mennyire kedvelik az emberek?
Jamie Oliver szerint otthon sem nagy ördöngösség bagelt sütni. Ha kedvet érzel, próbáld ki a receptjét, de ha csak angoloznál egy picit, arra is tökéletes ez a videó:
Coleslaw saláta
Az édeskés, majonézes káposztasaláta echte amerikai ínyencség vagy mégsem?! Az az igazság, hogy ha holland bevándorlók nem vitték volna magukkal a receptet, akkor most mi sem kérhetnénk a hamburgerünk mellé köretként. Jó eséllyel már a római korban is készítettek hasonló ételt, de az első feljegyzés a 18. századi Hollandiából származik. A többszázéves recept egy zöldséges-káposztás keverékről ír, amit majonézzel ízesítenek, és húsételek mellé tálalják. Jó eséllyel így került Amerikába a recept, ahol több variációban kezdték el készíteni. A bourbonnel meglocsolt salátát drunkslaw névre keresztelték, sőt, a káposztát olykor brokkolival helyettesítették. Azért mi örülünk, hogy a káposztás verzió lett végül a befutó.
Nézd csak, ebben a videóban megnézheted, hogy a világ egyes pontjain hogyan készül a káposztasaláta, és miben különböznek az amerikaitól a receptek:
Mac & cheese
A végére tartogattam (szerintem) a legjobbat. Ha engem kérdeztek az amerikai sajtos makaróninál nincs ínycsiklandóbb kaja, mi annyira szeretjük, hogy nálunk karácsonykor is ez készül, amikor a rokonoknál már végigettük a hagyományos ünnepi fogásokat. De ahogy a leghíresebb amcsi kajáknak, a mac & cheese-nek is kalandos a története, és nagy utat járt be a világ körül, mire megérkezett az amerikai családok étkezőasztalára. A sajtos, vajas tésztaétel nem meglepő módon Olaszországban született meg, először egy XIV. századi feljegyzés említi a receptet. Az 1700-as években íródott szakácskönyvekben is megtalálhatjuk, itt már felbukkan a cheddar sajt, illetve a besamel mártás, ami szintén elengedhetetlen eleme. A recept külön kiemeli, hogy a sajtos tésztakeveréket sütőben kell megsütni. Ha lehet hinni a történetnek, a mac & cheese az Amerikai Egyesült Államok harmadik elnökének, a Függetlenségi Nyilatkozat egyik megfogalmazójának és aláírójának, Thomas Jeffersonnak a közbenjárásával kezdte meg hódító útját az USA-ban. Az elnök ugyanis 1802-ben egy állami vacsorán mutatta be a parmezános sült tésztát.
Csak azért osztom meg veled, mert ezt a receptet egyszer mindenkinek ki kell próbálnia. Mi ezt a verziót készítjük el itthon:
https://www.thechunkychef.com/family-favorite-baked-mac-and-cheese
Új dolgokat tanulni sosem késő. Miért ne fejlesztenéd az angoltudásodat is? Talán már csak az ingyenes online angol szintfelmérőnk kitöltése választ el attól, hogy végre elindulj az úton a magabiztos angol beszéd felé. Gyere, mi itt várunk!
Gerenda Ingrid
szövegíró